Burun Etleri İle İlgili Farklı Bilgiler

 

Burun Etleri İle İlgili Farklı Bilgiler

Burun Etleri ve Görevleri

Burun eti, konkaBurun eti ameliyatı halk arasında "yeniden tekrarlıyormuş" denilen burun etlerine (konkalar) yönelik yapılan işlemlerdir. Burun etleri her bir burun deliğimizde yukarıdan aşağıya doğru 3 sıra olarak yerleşmiş, sıcak, kan damarlarından zengin üzerinde mukus tabakası bulunan yapılardır. Özellikle alt konkalar, burunla alınan havanın dönderilmesi, ısıtılması, arıtılmasında çok önemli rol üstlenirler. "Üst konka, orta konka ve alt konka" olarak isimlendirilen 3 çift burun etimiz bulunmaktadır.

Burun Etleri Çok Eskiden Gereksiz ya da Fazla Burun Dokuları Olarak Zannedilmiş!

 

Burun kuruluğuTıp tarihi kitaplarında, burun tıkanıklığı olan ve burun deliklerine bakılarak muayene edilen hastaların, kocaman burun etleri görülünce, patolojik ya da anormal büyümüş gereksiz yapılar olarak yorumlanmış. Yandaki gibi burun kuruluğu olan bir hastada, burun etlerinin varlığı çok önemlidir. Böyle bir hastada burun etleri de fazla olarak küçültülürse burun kuruluğu artabilir.

Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey

"Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey" hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

Burun Etleri Tamamen Alınırsa Ne Olur?

 

Burun etlerini tamamen cerrahi olarak çıkarmak mümkün. Hatta küçültmekten daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Burun etleri eskiden yanlışlıkla tamamen çıkarılmış. Peki bu durumda ne olur? Burun etlerinin olmadığını varsayarsak, burundan alınan havanın türbülansa girmeden, lineer akımla yani hızlı ve düz bir akımla genize çarparak, alt hava yollarına gideceğini söyleyebiliriz. Yani yanlışlıkla tamamen alınan hastalar "genizim kuruyor", "burnum kanıyor", "nefes alınca hafif bir sızı hissediyorum" ve sonunda "ağzımdan kan geliyor" demişler elbette ...

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler içeren link >> Boş Burun Sendromu

İdeal Burun Eti Küçültülmesi İşlemi Nasıl Olmalıdır?

 

Mademki burun etlerini tamamen almak çok zararlı; o zaman burun etlerini küçültme amacıyla farklı teknikler geliştirilmeye başlanmış elbette ...

İdeal olarak burun eti mukozasına zarar vermeden, sadece burun etinin iç kısmının hacminin azaltılması en uygun olanıdır. Bu şekilde burun eti ameliyatı sonrası kabuklanma, kanama ve burun kuruluğu şikayetleri en aza indirilmektedir.

Radyofrekans İle Burun Eti Küçültülmesi (Konka Radyofrekansı)

 

Burun eti ameliyatı sonrasıGünümüzde hemen hemen birçok ülkede, doku direnci ölçen ve sadece burun etinin içini küçülterek, minimal mukozal hasara yol açan modern radyofrekans cihazları kullanılmaktadır. Aşağıda, modern bir radyofrekans cihazı ile yapılan burun eti ameliyatı videosunu görebilirsiniz.

 

Lazerle Burun Eti Ameliyatı, İdeal Bir Burun Eti Ameliyatı Olmayabilir!

 

Hastalarımız, "ben lazerle yapılmasını istiyorum" ya da "lazerle burun eti ameliyatı yapıyor musunuz?" sorularını sık olarak soruyorlar. Lazer, aşırı mukozal hasara yol açmaktadır. Elbette burun etine yönelik lazer uygulamaları yapılabilir ancak; mukoza hasarını en aza indirin ve iyileşme süresini kısaltan modern doku direnci kontrollü radyofrekans cihazları varken, lazerli denemek hata olarak kabul edilebilir.

Burun Eti Kimlerde Tekrar Büyüyebilir?

 

Burun Eti Büyümesi - Alt Konka HipertrofisiBurun etleri, burun havasını kendi üzerinde döndererek, sıcak mukusu tabakasına partiküllerin yapışmasını, havanın ısıtılmasını, basınçlandırılmasını sağlarlar. Yani, üzerlerine, kirli, allerjen konsantrasyonu yüksek, kuru hava çarparsa, havayı yavaşlatarak daha fazla arıtma, ısıtma, nemlendirme görevi görmek için büyümeleri beklenilebilir.

Örneğin klimalı, halıflleksle kaplı, rutubetli bir ortamda çalışan allerjik bünyeli bir hasta ve bir de sigara dumanına maruz kalıyorsa burun etlerinin büyümesi gerekebilir ...

Burun eti büyümesi- konka hipertrofisi - burun eti şişmesi 

Burun Etlerimizin Büyümemesi İçin Ne Yapabiliriz?

 

Daha önceden burun eti büyümesi tedavisi amacıyla burun eti ameliyatı yapılan hastalarıma aşağıdaki önerileri sunabiliriz:

Nazal Septum - Burun Etleri - Konkalar- Allerjik bünyeli hastaların, allerji atağı dönemlerinde uygun tedavi alması ve allerjenlerden kaçınması
- Düzenli olarak günlük burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması
- Kuru ortamlarda çalışan hastaların burun içerisinin tuzlu sularla yıkanmasından sonra, burun içi nemlendirici ürünlerin kullanılması
- Yatak odasında, küf, mantar, allerjen oranlarını düşürmek için özen gösterilmesi
- Sigara dumanından kaçınılması
- Tozlu işlerde çalışan hastaların maske kullanması ve sık aralıklı burun içerisinin tuzlu sularla yıkanması
- Burun açıcı nazal dekonjestan kullanımından kaçınılması

Burun Eti Yeniden Büyürse Ne Yapılabilir?

 

Medikal tedaviye rağmen burun tıkanıklığına neden olan, burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) olan hastalarda elbette konka radyofrekansının yeniden yapılması uygundur.

Konka Radyofrekansı İle Birlikte Etkiyi Arttırıcı Uygulamalar Nelerdir?

 

Burun etine radyofrekans uygulaması ile birlikte, burun eti içerisindeki kemiklerin dışa doğru ezilmesi, alt burun etlerinin en arakasındaki kısımların kesilmesi, burun etinin içerisindeki kemiklerin çıkarılması, burun etni vakumlayan cihazların kullanılması ve modern radyofrekans cihazlarının yanında en arka kısma ucu klasik radyofrekans cihazları ile işlem yapılması gibi çok farklı uygulamalar da yapılabilmektedir.

Burun Eti Ameliyatı Sonrasında Kabuklanma İçin Öneriler

 

Burun Eti Ameliyatı Sonrası KabuklanmaBurun eti ameliyatı sonrasında burun içerisine okyanus suları ile yıkama yapılması, burun nemlendiricisi kullanılması kabuklanmayı azaltabilir. Soğuk, kuru havalarda burun eti ameliyatı olan hastalar ilave olarak yatak odalarında soğuk buhar makinesi de kullanabilirler.Burun eti ameliyatı sonrasında burun içerisine okyanus suları ile yıkama yapılması, burun nemlendiricisi kullanılması kabuklanmayı azaltabilir. Soğuk, kuru havalarda burun eti ameliyatı olan hastalar ilave olarak yatak odalarında soğuk buhar makinesi de kullanabilirler.

Tamponsuz Burun Eti Ameliyatı

 

Burun İçerisinde Yapışıklık - SineşiGenellikle yeni modern cihazlarla sadece bir iğne deliği kadar mukoza zedelenmesi yapılarak burun eti ameliyatı yapılabilmektedir. Genellikle burun eti ameliyatı tek başına yapıldığında tampon kullanılmamaktadır. Bununla birlikte travmatik işlemler sonrası ve tampon kullanılmaması durumunda yanda görüldüğü gibi burun içerisinde yapışıklık (sineşi) ortaya çıkabilmektedir.

Burun Karıştırma Burun Kuruluğuna Neden Olabilir!

 

Burun Kuruluğu - Burun KarıştırmaBurun etlerinin sağlıklı çalışabilmesi ve görevlerini yerine getirebilmesi için burun içerisindeki mukus örtünün korunması ve mukozanın nemli olması gerekmektedir. Burun içerisine peçete ya da parmak sokulması, burun mukozasının tahriş olmasına ve nem kaybına neden olabilmektedir. Yandaki fotoğrafta görüldüğü gibi nazal septumun ön kısmında, burun içerisine peçete sokulmasına bağlı oalrak kuru ve kabuklanma eğiliminde olan mukozal alan görülmektedir. Burun içerisinin sadece tuzlu su ile temizlenmesi en sağlıklı burun temizleme yöntemidir.

Burun Etleri ve Görevleri

 

Burun eti, konkaBurun eti ameliyatı halk arasında "yeniden tekrarlıyormuş" denilen burun etlerine (konkalar) yönelik yapılan işlemlerdir. Burun etleri her bir burun deliğimizde yukarıdan aşağıya doğru 3 sıra olarak yerleşmiş, sıcak, kan damarlarından zengin üzerinde mukus tabakası bulunan yapılardır. Özellikle alt konkalar, burunla alınan havanın dönderilmesi, ısıtılması, arıtılmasında çok önemli rol üstlenirler. "Üst konka, orta konka ve alt konka" olarak isimlendirilen 3 çift burun etimiz bulunmaktadır.

 

Yukarıdaki fotoğrafta, geniş septum perforasyonu olan hastada, kullanılmak üzere hazırlanmış kaburga kıkırdağı görülmektedir. Bu kıkırdak, septum kıkırdağı ve diğer dokularla birlikte kullanılabilmektedir. Fotoğraflara tıkladığınızda ayrı sayfada, büyük boy olarak görebilirsiniz.


Bayan Burun Estetiği

 

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Gözler Daha Dikkat Çekici Hale Gelir!

Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma

Burun ucu estetiği - Burun ucu estetiği izle - Burun ucu estetiği fiyat - Burun ucu estetiği iyileşme süreci - Burun ucu estetiği fiyatları - Burun ucu estetiği sonrası İstanbul - Burun ucu ameliyatı - Burun ucu ameliyatı nasıl yapılır - Burun ucu ameliyatı olanlar - Burun ucu ameliyatı izle - Burun ucu ameliyatı fiyatı - Burun ucu ameliyatı sonrası - Burun ucu ameliyatı iyileşme süreci - Burun ucu ameliyatı olan varmı - Tipplasti, Tipplasti fiyat - Tipplasti yaptıranlar - Tipplasti olanlar - Tipplasti iyileşme - Tipplasti nedir - Tipplasti istanbul - Burun ucu daraltma - Burun ucu daraltma ameliyatı – Burun kaldırma - Burun ucu dolgusu - İple burun ucu kaldırma

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası (Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul Turkey)

Önceden burun üzerine düşmeye bağlı olarak burun septumunda eğrilme (nazal septum deviasyonu), burun ucu düşüklüğü ortaya çıkan hastamıza açık teknik burun ucu estetiği ameliyatı ve burun ucu kaldırma işlemlerini yaptık. Videoda, işlem öncesinde burun ucu desteğinin ne kadar zayıf olduğu ve sonrasında, burun ucunun öne ve bir miktar yukarıya doğru yön değiştirdiği görülmektedir.

Ayrıntılı bilgiler ve öncesi sonrası fotoğraflar bulabileceğiniz linkler: Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul, Turkey / Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma