Burun Estetiği Sonrası Hasta Bakımı

 

Burun Estetiği Sonrası

Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasındaki ilk birkaç gün hafif kanlı burun akıntısı görülebilir. Kanamalar genellikle damlama ya da sızıntı şeklinde burunun ön kısmından ve geniz bölgesinden olabilmektedir. Burun kanaması yemek yeme esnasında ve sıcak ortamda artabilir. Burnun içinde şişme ve kabuklanma nedeniyle ilk hafta burun tıkanıklığının olması doğaldır.

Burun Estetiği Ameliyatı

Ameliyat sonrası ilk birkaç gün boyunca, şişme ve rahatsızlık hissini azaltmak için gözlerin çevresine, buz, soğutma jeli ya da soğuk ıslak bez uygulamak faydalı olacaktır. Soğuk uygulama için bir torbanın içinde ezilmiş buz parçaları koyularak veya eczaneden soğutma jelleri satın alınarak uygulanabilir. 1 saate 45 dakika soğuk uygulama, arkasından 15 dakika ara verilmesi idealdir.

Burun Estetiği Sonrası

Her iki gözün köşesine yakın bantlanmış atel altından biraz kanlı sızıntı fark edebilirsiniz. Bu durum normaldir ve kemiğin dışarıdan kırıldığı milimetrik cilt kesisi alanındaki ufak sızıntılara bağlıdır.

Burun Estetiği Merkezi İstanbul


Burun Estetiği Sonrası 6. Gün – Burun Bandı Uygulaması

 

Silikon Burun Tamponu Nasıl Çıkarılır? (Nasal Splint Removal

 

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası hastaların bilmesi gereken birkaç bilgi ...

Burun estetiği sonrası

Burnun içine veya dış kısmına uyguladığımız silikon tampon, atel veya band doktora danışılmadan çıkarılmamalıdır. Burun üstündeki atel ya da splinti yapıştıran badlar kuru tutulmalıdır. Atel alanına uzak yüz bölgesi ve saç yıkanabilir. İlk hafta kuaföre gidilerek baş arkaya doğru sarkıtıldığında saçlar yıkattırılabilir.

Buruna darbe alınmamalıdır, bu süre ilk 10 gün olarak bazı yabancı kaynaklarda belirtilse de burun kemiğinin %100 iyileşmesi için yaklaşık 6 ay, %80 iyileşmesi için yaklaşık 2 ay geçmesi gerektiğini unutulmamalıdır. Burun kemiğinize işlem uygulandıysa aynı süreler gözlük takma için de geçerlidir.

Eğer hapşırma gerekiyorsa, hapşırma esnasında ağız açılmalı ve havanın ağıdan çıkması sağlanmalıdır.

Ameliyat sonrası ilk 2 ay boyunca burun kuruluğu görülebilir. Özellikle klimaların açık olduğu ortamlarda bulunanlarda, yeterli sıvı tüketimi olmayan ve burun içerisine tuzlu sularla yıkama işlemini yeterli yapmayan hastalarda burun kuruluğu şikayeti daha fazla olabilir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz web sitesi >> www.burunkurulugu.com

Kesiler veya kabuklu alanlar üzerine makyaj yoğun makyaj uygulanmamalıdır.

Bir yıl ile 6 ay arasında burun ucunda uyuşukluk olabilir.

Göz altlarında morarma ve şişme görülebilir ve kabaca 10 gün içinde ortadan kaybolacaktır.

Burun şeklinin en az 6 ila 12 ay boyunca değişebileceğini unutulmamalıdır.

Burun estetiği sonrasıAçık teknik burun estetiği sonrasında burun ucundaki dikişler 1-3 hafta sonra alınabilmektedir. Burun ucundaki ödem 3. haftada büyük çoğunlukla azaldığından ve dikişler de aynı zamanda gevşediği için, burun ucu dikişleri bu dönemde ağrısız bir şekilde alınabilmektedir. 1. haftada burun ucundaki dikiş en fazladır. Bu dönemde burun ucu dikişleri alındığında bir miktar ağrı olabilmektedir. Genellikle bir kaç ay sonra burun ucundaki kesi alanının izi gözle görülemeyecek kadar ortadan kalkmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası 7. Gün

Burun Estetiği Sonrası

Yukarıda, açık teknik burun estetiği yapılan iki hastanın ameliyat öncesi ve ameliyattan 1 hafta sonraki resimleri görülmektedir. Ameliyat öncesi burun ucunda ve kemer bölgesindeki asimetrik çıkıntıların ameliyat sonrası ortadan kaybolduğu; bununla beraber ameliyat sonrasında burun üzerindeki yoğun ödem olduğu görülmektedir. Birinci haftada sadece hastanın burun ameliyatı olduğunu unutmaması ve çevresindekilerin de dikkat etmesi için yukarıda görüldüğü gibi sadece iki adet flaster band uygulaması yeterli olmaktadır.

Burun Estetiği Sonrası

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası

Rinoplasti Öncesi ve Sonrası

Rinoplasti Merkezi İstanbul

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası Foto

Estetik Burun Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Yukarıdaki fotoğraflarda, açık teknik burun estetiği ameliyatı yapılan iki ayrı hastanın, ameliyat sonrasında 3. haftadaki görüntüleri mevcuttur. Burun ucundaki kesi alanının neredeyse görünemeyecek kadar iyileştiği ve burun üzerindeki ödemin devam ettiği görülmektedir.

Burun Estetiği Sonrası Beslenme ve Diyet

Burun estetiği ameliyatı sonrasında özel bir beslenme ve diyet programı gerekmese de; hastaların özellikle ameliyat sonrası ilk birkaç gün sıcak gıdaları  (çay, çorba ya da sıcak diğer yemekler ...) yüzlerine yaklaştırarak tüketmemeye dikkat etmesi uygun olabilir. Yüz bölgesine aynı şekilde banyo esnasında sıcak buharın temas etmemesi uygundur. Ameliyattan sonraki ilk 3 gün ödem artışı en fazladır. Bu dönemde, yüz bölgesine sıcak teması olursa ödeme artışı ve her iki yanak bölgesine kan sızmasında artış olabilmektedir. Bunun dışında, posalı ve lifli beslenme kabız olunmasını engelleyebilir.

Burun estetiği saç yıkama

Burun estetiği ameliyatı sonrasındaki ilk haftada, burun bölgesine çeşme suyu ya da yüz yıkama suyunun değdirilmesi uygun değildir. Hastalarıma ilk hafta, saçlarını kuaförde yıkatmalarını öneriyorum. Banyo esnasında sıcak kaynar suların kullanılmaması uygundur. 

Burun estetiği sonrası yük kaldırmaBurun estetiği ameliyatı sonrası yük kaldırma, yere eğilerek iş yapma, tansiyonu arttırabilecek tüm sportif faaliyetler ilk 2 hafta sakıncalıdır. Özellikle ilk 3 günde yere eğilerek yük kaldırma esnasında burun kanaması ve burun çevresine kan sızması riski mevcuttur. Bunun aksine, burun estetiği sonrası ilk hafta, akşam geç vakit serinliğinde yapılan yavaş yürüyüşler, yüz ödeminin azalmasına yardımcı olabilmektedir.

Burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı sonrası kullanılması gereken ilaçlar

 

Burun estetiği sonrası kullanılması gereken ilaçlarBurun içerisine okyanus suları ve burun mukozasını besleyen vazelin ve A vitamini içeren damla, pomat ya da spreyler kullanılabilir. (Örneğin : Sinomarin Sprey 125 cc, günde 4 sefer 2 fıs ve Rinopantiena damla günde 4 sefer 2 damla şeklinde ...) İlk 2 hafta steril okyanus suyu spreylerin kullanılması uygundur. 2 haftadan sonra kaynatılmış soğutulmuş çeşme sularına tuz ve karbonat eklenilerek burun içi lavajı yapılabilir.

Burnun tuzlu sularla yıkanması, ameliyat sonrası burun içerisinin iyileşmesi için çok önemlidir.

Burun Nemlendirici İlaç

Piyasada, burun estetiği sonrası burun içi mukozanın nemlendirilmesi amacıyla üretilmiş birçok farklı ürün mevcuttur. Burun nemlendirici ilaçlarla ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Burun Nemlendiricileri Nasıl Kullanılır? 

Sinüs rinse

Burun içerisinde yoğun kabuklanma olan hastalar 2 haftadan sonra sinüs rinse ile yıkama yaparak ya da ilk haftadan sonra yüksek basınçlı sprey olan "Sinomarin E.N.T" kullanarak kabukların temizlenmesini sağlayabilir.

Yara iyileşmesi ile ilgili olarak önceki cilt kesilerinde ya da deri yaralanmaları sonrasında aşırı iz kalan kişilerin, açık teknik burun estetiği (burun ucu estetiği, burun ucu kaldırma ameliyatı) sonrasında, burun ucunda bulunan kesi yerine 1. haftayı tamamladıktan sonra 50 faktörlü güneş koruyucuları sürülmesi, olası renk değişikliği riskini en aza indirecektir.

Sayfanın başındaki "rehber" linkine tıklayarak burun estetiği ameliytı sonrası hasta bakımı ile ilgili ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Burun ucundaki kesi alanında pıhtılar oluşursa nasıl temizlenebilir?

Burun ucunda pıhtılar oluşabilir ve burun kıllarına yapışabilir. Ameliyat sonrası hastalarıma rutin olarak burun ucundaki estetik dikiş bölgesine antibiyotikli pomat sürmelerini öneriyorum. Buna rağmen pıhtı oluşması durumunda basit olarak aşağıdaki şekilde burun ucundaki pıhtılar temizlenilebilir:

Kulak temizleme çubuklarının pamuğu oksijenli suya batırıldıktan sonra dikiş bölgesi üzerine önce yavaşça bastırılır ve daha sonra kibarca her iki yana sürttürülerek pıhtıların yumuşayıp çıkması sağlanılabilir. Bu temizleme işlemi sonrasında yeniden antibiyotikli pomatlarla insizyon yerinin kaplanması ideal olacaktır.

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 akikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası (Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul Turkey)

Önceden burun üzerine düşmeye bağlı olarak burun septumunda eğrilme (nazal septum deviasyonu), burun ucu düşüklüğü ortaya çıkan hastamıza açık teknik burun ucu estetiği ameliyatı ve burun ucu kaldırma işlemlerini yaptık. Videoda, işlem öncesinde burun ucu desteğinin ne kadar zayıf olduğu ve sonrasında, burun ucunun öne ve bir miktar yukarıya doğru yön değiştirdiği görülmektedir.

Ayrıntılı bilgiler ve öncesi sonrası fotoğraflar bulabileceğiniz linkler: Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul, Turkey / Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma