Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle buru estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.

Burun Estetiği İstanbul

“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görünen bir burun haline getirebilmektir. Benzer link >> Nose Job in Istanbul

Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

Burun anatomisi ve burun estetiği ameliyatının zorlukları

 

Burun Anatomisi

Burnumuz, kemik, kıkırdak, bağ dokusu gibi çok farklı yapıda dokulardan oluşmaktadır.

Gözlerimiz arasındaki burun kemiği ve daha aşağıda bulunan bir çift üst lateral kıkırdak, alt lateral kıkırdaki sesamoid kıkırdalar ve nazal septum burnumuzu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılarıdır. Bunların dışında cildimizin kalınlığı ve cilt altı dokusunun özellikleri de burun kontörünün belirlenmesinde etkilidir. Yani burun tek ve basit bir dokudan ibaret olmayıp, doğal ve güzel bir burun estetiği için tüm bu dokuların dikkate alınması gerekmektedir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun Estetiği Ameliyatı

Burun estetiği ameliyatı, açık ve kapalı teknikle yapılabilmektedir. Yukarıda basit bir animasyon olarak görüldüğü gibi, burun estetiği ameliyatında yapılanların özeti, burun kemiği ve hemen alt tarafında yer alan kıkırdak dokudan oluşan "hump" yani "burun kemeri" törpülenmesi ve burun ucunu oluşturan alar kıkırdaklara yapılan "sefalik rezeksiyon" dur. Bunların dışında burun ucunu kaldırmak ve dikleştirmek için kullanılan kıkırdak greftleri ve gerekirse burun kemiğine yanlardan yapılan kırma uygulamaları "osteotomi" ler bulunmaktadır.

Genellikle güncel yaklaşımda, burun anatomisini en az bozan, burun desteğinin en iyi şekilde yapılandırılabildiği teknikler tercih edilmektedir.

Burun estetiği ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ameliyatı genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Burun ucuna kendi kıkırdak zarı ile dolgu uygulaması yaptığım için genellikle açık teknik burun estetiği ameliyatını yapmyaı tercih ediyorum. Yandaki fotoğraf açık teknik burun estetiği ameliyatı sonrasında çekilmiş burun fotoğrafları görülmektedir. Ameliyat esnasında soğuk serum ile yıkama ve burun derisini ameliyatın en sonunda kaldırma, ödem ve morluk oluşumunu azaltmaktadır. Yandaki hastaya burun törpüleme işlemi, kemik kırma (osteotomi) işlemi ile burun kemiği daraltılması, burun ucu daraltma ve kaldırma, buun ucuna kıkırdak zarı dolgusu işlemi, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı hepsi birden yapılmıştır. Ortalama ameliyat süresi 1 buçuk - 2 saat arasındadır. Hastanın burun kırma işlemi her iki yandan ve deriden bir kaç milim kesi yapılarak yapılmıştır (eksternal lateral osteotomi). Bu şekilde burun derisinin kemik üzerinden çok az bir kısmı kaldırılması sağlanmıştır. Tüm bu yöntemler kişiye özel olarak belirlenen tekniklerdir. Ameliyat sonrasında, burun üzerie hava geçisine izin veren oldukça ufak burun ateli ve bandaj uygulaması yapılmaktadır (nazar boncuğu tabiki benim yapıştırdığım bir ürün :) ). Burun içerisine de, hastanın nefes alabilmesine olanak sağlayan ve oldukça ağrısız bir şekilde burundan çıkartılabilen silikon burun splintleri yerleştirilmiştir.

Fotoğrafın üzerine tıkladığınızda ayrı büyük boy olarak görebilirsiniz.

Rinoplasti Merkezi, Burun Estetiği Merkezi,  Burun Estetiği Uzmanı,  Burun Estetiği İstanbul,  Burun Estetiği Bakırköy,  Burun Estetiği Doktoru

Burun Estetiği Tekniği linkinde daha ayrıntılı detayları bulabilirsiniz.

Kaburga kıkırdağı kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı videosunu yukarıda izleyebilirsiniz Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kaburga Kıkırdağı İle Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Acharya Sushrut - Burun Estetiğini İlk Olarak Tanımlayan Hintli Hekimdir ...

 

Acharya Sushrut, burun estetiği tekniklerini tanımlayarak uygulayan, modern estetik tekniklerinin geliştirilmesine öncülük etmiş olan hintli hekimdir. Eski Hindistan'da dini, suç ya da askeri ceza olarak ampute ediliş olan burun, genital organ, kulaklar gibi organların yeniden onarılmasını ve alın derisi ile burun onarılmasını tanımlamıştır. Günümüze kadar bir çok hekim farklı teknikleri tanımlamış ve modern rinoplasti dönemi başlamıştır.

Erkek Burun Estetiği

 

Erkek burun estetiğiErkek hastalara planlanan burun estetiği ameliyatları bayanlardakinden farklılıklar gösterebilir. Yandaki animasyon sadece bir örnek olarak ve 2 boyutlu hazırlanmıştır. Üzerine tıkladığınızda, yüksek çözünürlükte ayrı dosya olarak görebilirsiniz.

Erkek burunlarında, düz ve pürüzsüz yüzeyler elde edilmeye çaba gösterilmesi her zaman uygun değildir. Örneğin hafif burun kemerinin korunması ve burun ucunda az miktarda daraltma işlemi yapılması yeterli olabilmektedir. Burun ucu ile üst dudak arasındaki açı erkekte maksimum 90 derece iken; bayanda ortalama 105 derecedir yani normalde bayan burun ucu daha kalkıktır.

Erkekte Burun Estetiği

Erkek burun estetiğiYukarıda karikatür haline getirilen ve yanda animasyon görüntüsü gösterilen hastanın ameliyat sonrası burnu aşağıda görülmektedir (yukarıdaki ameliyat sonrası hali ile yanda ameliyat öncesi çizilen animasyonun birbirine oldukça benzediği görülmektedir). Aynı hastanın diğer fotoğraflarını aşağıdaki fotoğraf içerisinde görebilirsiniz. Erkek hastalarda, burnun kavisli olmaması ve gerekirse burun kemerinin bir kısmının bırakılması erkeksi bir burun yapısı için gerekmektedir. Erkek burun estetiği yaşı, bayanlardan bazen farklılık gösterebilmektedir. Özellikle sportif aktivitesi olan gençlerde, kafa büyümesi ve boy uzaması 22 yaşına kadar devam edebilmektedir. 18 yaş yerine biraz daha geç burun estetiği planlanması gerekebilmektedir.

Erkek Burun Estetiği

Burun estetiği erkek

Erkek burun ameliyatı

Erkek burun operasyonu

Rinoplasti erkek

Yukarıdaki fotoğraflarda, burun estetiği ameliyatı öncesi ve ameliyattan hemen sonrasında çekilen burun fotoğrafları görülmektedir.

Erkek burun estetiği fiyatları, bayan hastalarınkinden farklı değildir. Erkek burun estetiği görüntüleri (erkek burun estetiği örnekleri) bulabileceğiniz link >> Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

Erkek burun ucu estetiği görüntüleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma

Erkek Burun Estetiği

"Erkek Burun Ucu Estetiği ve Erkek Burun Estetiği Animasyonu" videosu:

Erkek hastalarda, burun kemerinin bir miktar bırakılması bazen doğal görünüm için gerekli olabilmektedir. Burun kemeri "güç", "kudret" ifadesi olarak algılanabilmektedir ve tarihte güçlü ya da kudretli erkek olarak bilinen insanların fotoğraflarında burun kemerinin olduğu görülmektedir. 

Burun Estetiği Ameliyatında Kemik Kırma

 

Burun estetiği kemik kırma - osteotomiBurun estetiği ameliyatları esnasında burun kemiğinin yeniden şekillendirilebilmesi için burun törpüleme ve burun kemiği kırma (osteotomi) işlemleri yapılmaktadır. Bu işlemler burun içerisinden ve burun dışından yapılabilir. Yandaki ve aşağıdaki hastaya burun dışından kemik kırma ve burun törpüleme işlemleri yapılmıştır. Anatomiye saygılı olarak yapılan minimal travmatik işlemlerde yanda görüldüğü gibi morluk ve şişlik çok az görülmektedir. Aşağıdaki hastanın cildi daha ince ve açık renkte olduğundan, burun üzerindeki morluk daha belirgindir.

Burun Estetiği Ameliyatı Görüntüsü

Burun Estetiği Sonrası Bandaj

 

Burun Estetiği Sonrası Bandaj

Burun estetiği ameliyatı tamamlandığında, burun üzerine estetik bandtlar ve burun ateli yerleştirilmektedir. Yandaki hastada "3M™ Steri-Strip™" olarak adkandırılan kaliteli ve dokuya saygılı estetik bandajları kullanılmıştır. Aynı şekilde burun atellerinin kalitesi ve hava girşi çıkışına izin verecek yapıda olması çok önemlidir. Benzer makaleler >> Burun Estetiği Ameliyatlarında Kullanılan Malzemeler Sonucu Etkileyebilir! / Burun Ateli Nedir, Ne İşe Yarar, Hangi Çeşitleri Mevuttur?

Burun Estetiği Bandajı

Burun estetiği ameliyatı neden zor bir ameliyattır?

 

Burun estetiği zorlukları?

Günümüz şartlarında yapılan mimimal invazif ve tamponsuz burun ameliyatları teknikleri sayesinde, ameliyat sonrası hastaların şikayet ve rahatsızlıkları en aza indirilebilmektedir. Basit bir ameliyat gibi düşünülde de, aslında burunun bütün destetk dokularının bozarak yeniden yapılandırıldığı, bütün kıkırdak ve kemik dokularının yeniden şekillendirildiği kompleks bir cerrahi işlemdir. Burun estetiği her bir hasta için ayrı düşünülmelidir. Doğal görünümlü, yüze yakışan ve nefes alan bir burun elde edebilmek için, her hastanın yüzündeki oranlar ayrı ayrı değerlendirilmelidir.

Özellikle bükülmüş burun (twisted nose), eğri burun (crooked nose) ve "C" şeklinde bükülmüş burun (C-twisted nose) gibi, burun kıkırdakların birbirinden farklı, asimetrik olduğu, yeterli düzgün kıkırdağın bulunmadığı burunların yüz ile uyumlu ve simetrik hale getirilebilmesi çok zor ve bir kaç kez ameliyat gerektirebilmektedir. Ameliyat esnasında cerrahın, anotomiye saygılı teknikleri seçmesi ameliyat sonrası hasta şikayetlerinin azaltılması için önemlidir.

Burun içerisinden aşırı kıkırdak çıkarılması saddle nose (semer burun) ya da burun ucunda aşağıya doğru yönelme (burun ucunda düşme)' ye neden olabilmektedir. Burun sırtı törpülenirken, burun derisine aşırı bastırılması, burun sırtındaki ödem ve morluğun uzun süre devam etmesine neden olabilmektedir.
Burun ucunu güzel gösteren anatomik detaylara dikkat edilmesi, burun ucunun doğal ve güzel görünümünü sağlayabilir.
Bunların dışında dikiş materyallerinin doğru seçimi de burun estetiği sonrası, dikiş materyallerine bağlı reaksiyonların ortaya çıkmasını azaltabilmektedir. Tampon seçimi, burun etinin küçültülmesinde kullanılan tekniklerin seçilmesi de ameliyat sonrası hastanın komforunu etkilemektedir. Bütün bunlar düşünüldüğünde estetik burun ameliyatı (rinoplasti) zor, dikkat, tecrübe ve bilgi gerektiren ayrıntılı bir ameliyattır.

Burun estetiği fotoğrafları (ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası) bulabileceğiniz link >> Burun Estetiğinde Doğallık

Burun estetiği ameliyatı öncesi kullanılması sakıncalı ilaçlar ve diğer ürünler

 

Burun estetiği ameliyatı öncesi kullanılması sakıncalı ilaçlar ve diğer ürünler

Burun estetiği ameliyatı öncesinde kanama - pıhtılaşma üzerine etkisi olan ya da anestezi ilaçlarının etkisinde değişikliğe neden olabilecek ilaç ve ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.

Özellikle aspirin ve kan sulandırıcı ilaçlar ameliyat öncesi alındıklarına kanama riskini uzatabilir ve ameliyat süresinin uzamasına neden olabilirler. Burun estetiği ameliyatı öncesi kullanılması sakıncalı ilaçlar ve bitkisel ürünlerin listesi >>

Bitkisel destek ürünleri arasından özellikle omega 3 içeren balık yağının, keten tohumunun yanında, Ginseng, gingo biloba, sarımsak, zencefil, E vitamininin de ameliyat öncesi kullanılması sakıncalıdır.

Burun estetiği ameliyatı esnasında planlanan burun ucu, yüz şekli ve oranlarına göre değişebilir!

 

Burun ucu şekli, kalın burun ucu, ince burun ucu, yuvarlak burun ucu

Burun estetiği ameliyatı esnasında, hastanın gözünün, elmacık kemiklerinin ve yüzünün şekline göre planlanan burun ucu değişebilmektedir. Her insanın yüz yapısı farklı olduğundan; her hastaya ayrı burun şekli tasarlanmaktadır. Örneğin yuvarlak yüzlü ve elmacık kemikleri belirgin, iri gözlü bir bayana yuvarlak ve çok ince olmayan bir burun ucu yakışırken; ince uzun yüz yapısına ve daha küçük gözlere sahip bayanlarda dar burun ucu daha doğal görünebilmektedir. Eskiden olduğu gibi çok sivri ve plastik görünüm benzeri doğal olmayan "sıkma burun" ya da "mandal burun" günümüzde pek tercih edilmemektedir. Burun ucunu güzel gösteren anatomik detaylar linkinde bulunan supratip kırılma noktası da, yine hafif kemerli burunu olan bayanlarda daha doğal ve şirin bir görünüm edlde edilmesi için gerekebilmektedir. Yndaki fotoğrafta, burun estetiği ameliyatı yapılan hastanın burun estetiği öncesi ve burun estetiği ameliyatı hemen sonrası fotoğrafları görülmektedir. Fotoğrafın üzerine tıkladığınızda ayrı sayfada yüksek çözünürlükte görebilirsiniz. Hastanın elmacık kemikleri belirgin, gözleri iri ve burun ucunun arka bölümü nispeten dardır ve yüzüne yakışan bir burun elde edilmesi için burun ucunun kalın olması planlanmıştır. Burun ucunda simetrik iki çıkıntının olması ve supratip kırılma noktasının olması burun ucunun daha güzel görünmesi için gerekmektedir. Sadece burun ucu estetiği ile ilgili bilgiler bulabileceğiniz daha ayrıntılı link >> Burun Ucu Estetiği Ve Burun Ucu Kaldırma

Bayan Burun Estetiği

Bayan burun estetiği ameliyatı ile ilgili benzer bir makale linki >> Bayan Burun Estetiği Ameliyatı

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası (Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul Turkey)

Önceden burun üzerine düşmeye bağlı olarak burun septumunda eğrilme (nazal septum deviasyonu), burun ucu düşüklüğü ortaya çıkan hastamıza açık teknik burun ucu estetiği ameliyatı ve burun ucu kaldırma işlemlerini yaptık. Videoda, işlem öncesinde burun ucu desteğinin ne kadar zayıf olduğu ve sonrasında, burun ucunun öne ve bir miktar yukarıya doğru yön değiştirdiği görülmektedir.

Ayrıntılı bilgiler ve öncesi sonrası fotoğraflar bulabileceğiniz linkler: Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul, Turkey / Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma