Nazal Septum Deviasyonu

 

Nazal septum deviasyonu - burunda kıkırdak eğiriliği - burun tıkanıklığı - smr - deviasyon - septoplasti

Nazal septum (burun septumu), burun boşluğunu dikine olarak iki ayrı boşluğa ayıran, kıkırdak ve kemikten oluşan yapıdır. Bu septumun herhangi bir tarafa eğriliği "nazal septum deviasyonu / burun kıkırdağı eğriliği / burun septumu eğriliği" olarak adlandırılmaktadır. Yandaki fotoğrafta, nazal septumun ön kısmında, sağa doğru eğrilik olmasına bağlı olarak, sağ burun pasajının tamamen kapalı olduğu görülmektedir. Mekanik bir tıkanıklık olduğundan, medikal tedavi ile bu eğriliğin ortadan kalkması mümkün değildir.

Nazal septum

Nazal septum deviasyonun yeri ve miktarına göre belirtilerin mktarı değşebilir. Öreneğin, burnun en dar bölgesi olan, nazal valv bölgesindeki, öne yakın az miktardaki deviasyonlar, çok kolay burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma ve uyku kalitesinde azalma gibi belirtilere neden olabilir.

Nazal septum deviasyonu

Bazı hastalar uzun süre, burun tıkanıklığı şikayetleri olsa da; bur durumun nazal septum deviasyonundan kaynaklandığını fark edemeyebilmektedirler.

Septum deviasyonu - Konka hipertrofisi

Kaudal Septum Deviasyonu Nedir?

Yukarıdaki hastada, nazal septumun en alt kısmı olan, kaudal bölümünde, sağa doğru eğrilik görülmektedir. "Kaudal septum deviasyonu" olarak da adlandırılan bu durumda, eğri olan bölümün burun ucu destetiğinde çok önemli olması ve bu bölgenin çıkarılıp alınmasının burun ucunda ciddi destek kaybı ve yumuşamaya neden olacağından açık teknik kıkırdak eğriliği (ya da açık teknik burun ucu estetiği) ameliyatı şeklinde ameliyat yapılması gerekebilmektedir. Benzer bir makaleyi okuyabileceğiniz link >> Kaudal Septoplasti ve Eksternal Strut Greft İle Burun Ucu Kaldırma

Nazal Septum Deviasyonu  Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu  Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu  Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı

"Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı" ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!


Nazal septum deviasyonu nasıl anlaşılır?

Nazal septum deviasyonu belirtileri

Nazal septum deviasyonu olan hastalarda burun tıkanıklığı, ağız açık uyuma, boğaz kuruluğu, sık sinüzit atakları geçirme, horlama ve uyku esnasında deviasyonun olduğu tarafa doğru yatıldığında daha rahat uyuma gibi belirtiler görülebilir.

 

Nazal Septum Deviasyonu Nedir?

Nazal septum deviasyonu az ya da çok birçok insanda bulunmaktadır. Burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran hastaların yaklaşık %90' ında septum deviayonu bulunmaktadır.

Endoskopik burun muayenesi sonucunda nazal septum deviasyonu rahat bir şekilde görülebilir.

Nazal Septum Deviasyonu

Nazal Septum Deviasyonu

Septum deviasyonu belirtileri

 

Nazal septum deviasyonu nedir?

Nazal septum deviasyonu, burun içerisindeki hava kanallarını tıkar ve mekanik olarak burun hava direncinde artışa neden olur. Nazal septum deviasyonu bleritileri aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

† Ağız açık uyuma
Yorgun uyanma (kalitesiz uyku)
Boğazda kuruluk  hissi olması
Tekrarlayan farenjit enfeksiuonu olması
Koşu mesafesinde azalma
Gün içerisinde halsizlik hissi
Diş ve diş eti hastalıkları
Sinüzite daha kolay yakalanma
Kulaklarda basınç travöasının daha kolay ortaya çıkabilmesi (dalgıçlık ve uçak yolculuğu esnasında)
†  Grip ya da nezle gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonlarında, burun tıkanıklığı şikayetinin çok daha şiddetli olması
†  Ağız kokusunda artış

†  Uyku apnesi sendromu şiddetinde artma
†  Koku ve tat duyusunda azalma


Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgileri Septum Deviasyonu Hayatımızı Ne Kadar Etkileyebilir? linkinde bulabilirsiniz.

Migrenle karışan baş ağrısının diğer bir nedeni: Burunda Kemik Spur Formasyonu

 

Kemik spur formasyonu

Kemik spur (bone spur, osteophyte, osteofit), burun boşluğuna doğru büyüyen, dikensi kemik çıkıntılarıdır. Genellikle vücutta, kemik üzerine tekrarlayan basınç uygulaması sonrasında ortaya çıkarlar.

Burunda kemik spur formasyonu

Nazal septum deviasyonu olan hastaların bir kımsında, nazal spur formasyonu da bulunur. Kemik spur formasyonu, yandında bulunan burun etlerine basınç ve mekanik baskıya neden olduğundan, migrenle karışan ve nedeni bilinmeyen baş ağrısına neden olabilmektedir. Septum deviasyonu olan hastalarda, gece uykuda oksijen alımının azalması ve uyku apnesi belirtilerinde artış görülebilir bu da baş ağrısına neden olabilir.

Kemik spur

Burunda kemik spur formasyonu, baş ağrısının ilginç ve çok bilinmeyen nedenlerindendir. Kontakt baş ağrısı nedeni, spurun mukozal yüzeyde yaptığı baskı nedeniyledir (kabaca, vücudunuzda bir yere iğne batırdığınızı ve bunun yıllarca devam ettiğini düşünün).

Kemik spur tedavisi için deviasyon ameliyatı (smr ameliyatı ya da septoplasti ameliyatı) yeterlidir. Ayrıntılı bilgileri bulabileceğiniz link >> Atipik Bas Agrisinin Gözden Kaçabilen Bir Nedeni: Burunda Kemik Spur

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?

 

İşlem genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapılabilmektedir. Lokal anestezi özellikle genel anestezinin riskli olduğu kardiyovasküler hastalık, kalp yetersizliği, kontrolsüz hipertansiyonun varlığı gibi sağlık problemlerinde ya da hastanın kendi isteğiyle tecih edilmektedir. Ameliyat esnasında burun kıkırdağının üzerine yapılan insizyon sonrasında, kıkırdağın zarı kaldırılarak eğri kıkırdak alanları çıkarılmaktadır. İşlem esnasında burun desteğini sağlayan kıkırdak alanları korunmaktadır. Özellikle burun septumu ile nurun kemiği arasındaki bağlantı noktası (Rhinion) bölgesinde hasra oluşturulmamalı ve burun septumunda "L" şeklinde, en az 10 mm kalınlığında septum kıkırdağı bırakılmalıdır. Yukarıdaki şekilde bu ameliyatta rezeke edilebilecek en büyük kıkırdak alanı gösterilmiştir. Genellikle burada görünenden çok daha az rezeksiyonlar yapılmaktadır.

Deviasyon ameliyatı  - Burun eti ameliyatı

Nazal septum deviasyonu ameliyatı - Deviasyon ameliyatı - Eğri Kıkırdak

Nazal septum deviasyonu ameliyatı - Deviasyon ameliyatı - Eğri Kıkırdak

Deviasyon ameliyatı - Septoplasti ameliyatı - Kıkırdakların hazırlanmasıYandaki ve yukarıdaki iki fotoğrafta, burun estetiği ameliyatı esnasında, kıkırdak eğriliği ameliyatı (deviasyon ameliyatı / septoplasti ameliyatı /smr ameliyatı) yapılan hastanın, nazal septumundan çıkarılan ileri derecede eğri kıkırdalar görülmektedir. Mimimal travmatik işlem yapılabilmesi ve mevcut anatomik yapıların mümkün olduğunca korunabilmesi amacıyla düzgün kıkırdaklar ayrılarak yeniden burun içerisine yerleştirilmektedir. Özellikle burun ucu destetiğinin yeniden yapılandırılabilmesi için deviasyon ameliyatında elde edilen kıkırdaklar karşılıklı dikilerek, burun ucuna yerleştirilen sturt greft hazırlanabilir ya da ayrılan düzgün kıkırdaklar yeniden nazal septuma yerleştirilerek dikilebilir.

Deviasyon ameliyatı genellikle, kapalı teknikle yapılır ve burun kemiğine yönelik bir işlem yapılmadığından ameliyat sonrası göz altında morluk, şişlik görülmez.

Deviasyon Ameliyatı

Yukarıdaki fotoğrafta, sağa doğru septum deviasyonu olan hastanın, deviasyon ameliyatı öncesi ve ameliyat sonrası burun içi görünümü görülmektedir.

Septum Deviasyonu Ameliyatı

Yukarıdaki fotoğrafta, sola doğru septum deviasyonu olan hastanın, deviasyon ameliyatı öncesi ve ameliyat sonrası burun içi görünümü görülmektedir.

Deviasyonu Ameliyatı Bakırköy

Yukarıdaki fotoğrafta, sola doğru septum deviasyonu ve sağ alt burun eti büyümesi (konka hipertrofisi) olan hastanın, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı)öncesi ve ameliyat sonrası burun içi görünümü görülmektedir.

Septoplasty Operation

Nazal septum deviasyonu, septum deviasyonu çeşitleri, septoplasti ameliyatı, septoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı, septoplasti ameliyatının riskleri hakkında hazırlandığım konu ile ilgili benzer İngilizce makalemin linki >>  Septoplasty in Istanbul

Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey

"Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey" hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

Deviasyon ameliyatı sonrasında burun ucu düşmesi ortaya çıkması konusunda hazırlanmış olan yukarıdaki video ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Deviasyon Ameliyatı Sonrası Burun Ucunda Düşme Ya da Şekil Bozukluğu Nasıl Ortaya Çıkabilir?

Daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler:

http://www.deviasyon.ameliyati.info/
http://www.kulakburunbogaz.info/Septoplasti-SMR-AmeliyativeAmeliyatSonrasiHastaBakimi.html
http://www.saglikhaber.info/Kikirdak-Egrilili-Burun-Eti-Ameliyati.html

Konu ile ilgili önerebileceğim kaynaklar:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nasal_septum_deviation
http://www.entnet.org/HealthInformation/deviatedSeptum.cfm
http://www.mayoclinic.com/health/deviated-septum/DS00977
http://www.hopkinsmedicine.org/sinus/sinus_conditions/septal_deviations.html
http://www.realself.com/question/nasal-septum-deviation-doshould-surgery-fix
http://www.webmd.com/allergies/deviated-septum
http://emedicine.medscape.com/article/877677-overview
http://ir.uiowa.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=3142&context=etd
 

Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi, Uyku Apnesi Sendromu - Bölüm 1

 

Burun Tıkanıklığı Nedenleri ve Tedavisi, Uyku Apnesi Sendromu - Bölüm 2

Burun Dolgusu Videosu

 

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu ...

 

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-1

 

Burun Ameliyatlarının Riskleri - Bölüm-2

 

Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası (Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul Turkey)

Önceden burun üzerine düşmeye bağlı olarak burun septumunda eğrilme (nazal septum deviasyonu), burun ucu düşüklüğü ortaya çıkan hastamıza açık teknik burun ucu estetiği ameliyatı ve burun ucu kaldırma işlemlerini yaptık. Videoda, işlem öncesinde burun ucu desteğinin ne kadar zayıf olduğu ve sonrasında, burun ucunun öne ve bir miktar yukarıya doğru yön değiştirdiği görülmektedir.

Ayrıntılı bilgiler ve öncesi sonrası fotoğraflar bulabileceğiniz linkler: Nose Tip Plasty – Nose Tip Lifting in İstanbul, Turkey / Açık Teknik Burun Ucu Estetiği - Burun Ucu Kaldırma Öncesi ve Sonrası

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma

Açık teknik burun ucu estetiği, Burun ucu kaldırma, Burun kaldırma, Burun ucu operasyonu öncesi ve sonrası, Burun ucu düşüklüğü tedavisi, Burun ucu estetiği ameliyatı izle, Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri, Açık teknik burun ucu operasyonu, Nose tip lifting in İstanbul, Nose tip plasty operation in İstanbul, Tip plasty in İstanbul, Nose tip reshaping in İstanbul, Nose tip surgery in Turkey, Open technique tip plasty operation in İstanbul, Burun ucu estetiği Bakırköy. Burun ucu küçültme, Burun ucu daraltma