Ana içeriğe atla

Burun Tıkanıklığı ve Nedenleri

Burun Tıkanıklığının Nedenleri


Septum deviasyonu - Burun eti büyümesi - Allerjik rinit - Nazal polip - Akut sinüzit - Konka Hipertrofisi - Kaudal septum deviasyonu
Burun Tıkanıklığının Nedenleri
Burun tıkanıklığı, burundan alınan havanın yeterli olmaması durumudur. Burun tıkanıklığı basit üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve allerjik rinit atakları döneminde görülebilmektedir. Aşağıda, uzun süredir burun tıkanıklığı şikayeti olan ve endoskopik burun içi muayenesi esnasında elde görüntüleri bulabilirsiniz.

Akut Sinüzit

Akut Sinüzit
Akut Sinüzit
Yandaki fotoğrafta, burun tıkanıklığı, baş ağrısı, burun akıntısı şikayeti olan bir hastanın burun içi endoskopik muayenesinden elde edilen görüntü görülmektedir. Burun içerisinde iltihabi, sarı renkte akıntının varlığı dikkat çekmektedir. Bu hastaya tuzlu su ile burun yıkama ve medikal tedavi verildikten sonra şikayetleri ortadan kalkmıştır. Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Akut Sinüzit Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? / Sinüzit Baş Ağrısına Sahip Olduğunu Düşünen 5 Kişiden 4' ünde Migren Mevcut!Endoskopik Sinüzit AmeliyatıPlastik İçme Suyu Şişesi İle Yüksek Volümlü Burun Yıkama Sistemi Nasıl Hazırlanır?Paranazal Sinüs Tomografisi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Allerjik Rinit

Allerjik Rinit
Allerjik Rinit
Yandaki fotoğrafta, burun kaşıntısı, hapşırma, burun tıkanıklığı şikayeti olan hastanın endoskopik muayenesinden elde edilen fotoğraf görülmektedir. Muayene fotoğrafında, burun içi mukozadaki soluk renk, şeffaf burun akıntısı, burun eti ödemi dikkat çekmektedir. Hastaya verilen allerjik rinit tedavisi sonrasında şikayetleri ortadan kalkmıştır. Allerjik rinit kronik, tekrarlayan ataklarla giden bir hastalıktır. Mevsimsel ve yıl boyu süren iki formu bulunmaktadır.

Nazal Septum Deviasyonu

Nazal Septum Deviasyonu
Nazal Septum Deviasyonu
Yandaki fotoğrafta uzun süredir burun tıkanıklığı ve ağız açık uyuma şikayetleri olan hastanın endoskopik burun muayenesi fotoğrafı görülmektedir. Fotoğrafta, burun boşluğunu ikiye ayıran burun septumunda sola doğru eğilik (deviasyon) görülmektedir. "Nazal septum deviasyonu" olarak adlandırılan bu durumda, tedavi amacıyla klasik kıkırdak eğriliği ameliyatları yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Travmatik Septum Deviasyonu ve Tedavi Zorlukları / Vajinal Doğumla Doğan Bebeklerde, Sezeryanla Doğan Bebeklere Göre Daha Sık Septum Deviasyonu Görülüyor! / Travmatik Nazal Septum Kırıkları ve Deviasyonları / Nazal Septum Deviasyonu Nasıl Anlaşılır?

Kaudal Septum Deviasyonu

Kaudal Septum Deviasyonu
Kaudal Septum Deviasyonu
Yandaki fotoğrafta, burun tıkanıklığı ve burun ucunda asimetri olması şikayeti olan bir hastanın burun ucu görülmektedir. Burun septumunun en alt kısmı "kaudal bölüm" olarak bilir ve bu bölgedeki eğrilikler "kaudal septum deviasyonu" olarak adlandırılmaktadır. Kaudal septum bölümü burun ucunun en önemli destek noktalarındandır ve bu bölgedeki deviasyonlarda, burun ucu desteğinin yeniden yapılandırılması gerekmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kaudal Septum Deviasyonu / "Normalden Zor" Burun Ucu Ameliyatları!

Geniz Eti Büyümesi (Adenoid Hipertrofisi)

Geniz Eti Büyümesi (Adenoid Hipertrofisi)
Geniz Eti Büyümesi (Adenoid Hipertrofisi)
Yandaki fotoğrafta uzun süredir burun tıkanıklığı olan bir çocuk hastanın burun içi muayenesinden elde edilen görüntü görülmektedir. Geniz eti, burnumuzun en arkasında bulunan ve burun içinden giren havanın dönerek çarptığı bir lenfoid yapıda bir organdır. Fotoğrafta, geniz etinin büyüyerek, burun pasajını arkadan kapattığı görülmektedir. Hastaya genel anestezi altında geniz eti ameliyatı planlanmıştır. Ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

Nazal Polip (Burun Polibi)

Nazal Polip (Burun Polibi)
Nazal Polip (Burun Polibi)
Yandaki fotoğrafta, burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı ve aralıklı olarak burun akıntısı şikayeti olan bir hastanın yapılan burun içi muayenesi esnasında elde edilen görüntü görülmektedir. Sol maksiller sinüs ağzından kaynaklanarak geriye doğru giden burun polibi (nazal polip) görülmektedir. Bu polip türü, "Antrokoanal Polip" olarak adlandırılmaktadır.

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)

Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)
Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi)
Burun eti büyümesi ve tedavisi ile ilgili ayrıntılı bilgileri Burun Eti Büyümesi (Konka Hipertrofisi) linkinde  ve aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.Septum deviasyonu - Burun eti büyümesi - Allerjik rinit - Nazal polip - Akut sinüzit - Konka Hipertrofisi - Kaudal septum deviasyonu"Nazal Septum Deviasyonu Çeşitleri - Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu - Kaudal Septum Deviasyonu - Anterior Septal Dislokasyon - Kaudal Septoplasti - Kaudal Septum Deviasyonu Tedavisi - Septal Spur Formasyonu - Nazal Septal Spur - Burunda Kemik Spur - Septal Spur Belirtileri - Septal Spur Tedavisi - Nazal Septum Deviasyonu Tedavisi - Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? - Septoplasti Ameliyatı - SMR Ameliyatı" ile ilgili benzer makale linki >> Genetik Özellikler ve Burun Travmalarına Göre, Nazal Septum Deviasyonları Değişebiliyor!

Burun Tıkanıklığı İle İlgili Videolar

Nazal Septum Deviasyonu Animasyonu

Her Nazal Septum Deviasyonu Ameliyat Gerektirmez!

Deviasyon Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Nazal Septum ve Nazal Septum Deviasyonu Tanımı

Deviasyon (Burun Eğriliği, Smr, Septoplasti ya da Submüköz Rezeksiyon) Ameliyatı Animasyonu

Deviasyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Baş Ağrısının Gözden Kaçabilen Bir Nedeni: Burunda Kemik SpurBurun Eti Ameliyatı

Burun Eti Operasyonu Videosu

Burun Eti Ameliyatı (Radiofrequency Turbinate Reduction)

Geniz Eti Büyümesi Nedenleri, Belirtileri, Tanısı ve Geniz Eti Ameliyatı


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…