Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 32 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Giderici Ürünler

Burun estetiği sonrası morluk giderici ürünler
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk giderici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak isterim.

Arnica Jel

Arnica Jel
Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum.

Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülmemesi gerektiği, allerjik bünyeli bireylerin dikkat etmesi gerektiği ve gebelerde, hamilelerde kullanılmaması gerektiğidir.

Arnigen Sprey

Arnigen Sprey
Bu üründe, Arnica Montana Ekstratı' na ilave olarak, Anasantan' dan elde edilen "Bromelain" bulunmaktadır. Aynı şekilde ödem ve morluk giderici, tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Arnica jel alamayan hastalarıma bu ürünü önermekteyim.

Auriga Auriderm XO Jel

Auriga Auriderm XO Jel
Bu ürün K vitamininin yanı sıra A, C, E vitaminleri ve deri üzerinde yararlı etkileri olan maddeleri içermektedir. K vitamini, kan pıhtılaşması ile ilgili etkilere sahiptir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak satılmaktadır. Bu ürünü ameliyattan önce hazırlayıcı ürün olarak da kullanan klinikler de mevcuttur. Ameliyat sonrasında, hastalarımdan soru geldiği için bu ürünü de eklemek istedim. Pek tercih etmediğim bir ürün.

Bioderma Cicabio Cream 40 ml Cilt Onarım Kremi

Bioderma Cicabio Cream 40 ml Cilt Onarım Kremi
Yüz bölgesine yönelik cerrahi uygulamalar, lazer ve kriyoterapi uygulamaları sonrasında, yara iyileşmesini arttırmak için geliştirilmiş bir üründür. İçeriğinde bulunan centella asiatica ile doku iyileşmesinde aktif rol oynayan hücreler olan "fibroblast" ların üretilmesini ve onarım sürecini destekler. Bakır, çinko sülfat ve hyalüronik asit de içermektedir.

Bu ürün de, açık mukozal yüzeylere ve sızıntılı yara üzerine uygulanmamalıdır. İdeal kullanım dozu günde 2 sefer sürülmesi şeklindedir.
Sık tercih etmediğim bir üründür.

Enfla-C Tablet

Enfla-C Tablet
Enfla-C tablet içerisinde Brumelain, Quercetin ve Vitamin C bulunmaktadır. İçeriği, kullanım şekli ve olası faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz link >>Etoflam-K Gel

Etoflam-K Gel
Etoflam-K Gel" ya da "Etoflam-K Jel" içerisinde yine iyi bilinen ve travmatik doku ezilmeleri, cerrahi uygulamalardan sonraki morlukların giderilmesinde yardımcı ürün olarak kullanılan "Arnica Montana Çiçeği Ekstratı" yanında, K vitamini ve Centella Asiatica (ya da Gotu Kola (GK)) bulunmaktadır. İçeriği, kullanım şekli ve olası faydaları hakkında bilgiler bulabileceğiniz link >> Estetik Burun Ameliyatlarından Sonra Ödem ve Morluk Gidermede Farklı Bir Ürün: Etoflam-K Gel


Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur. Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması   Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma ne zaman takılır? - Burun estetiği sonrası pirsing ne zaman kullanılabilir? - Rinoplasti sonrası hızma ne zaman takılabilir?  Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik

Alar Kollaps - Tanımı, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alar Kollaps Nedir? Alar Kollaps Tanımı - Alar Kollaps Belirtileri - Alar Kollaps Nedenleri - Alar Kollaps Tedavisi - Burnu Oluşturan Kemikler ve Kıkırdak Dokular - Burnun Görevleri ve Burun Solumasının Önemi Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu), burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), nazal polipler, enfeksiyon hastalıkları haricinde diğer bir neden olarak "alar kollaps", bazı hastalarda diğer nedenlerle birlikte ya da tek başına karşımıza çıkabilmektedir. Burnu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılardan, en altta olan ve burun kanatlarının şeklini sağlayanı "alar kıkırdak" ya da "alar kartilaj" dır. Alar kıkırdakların dış kanatları burun kanatlarının sertliğini ve nefes alma esnasında burun kanatlarının dayanıklılığını sağlamaktadır. Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Benzer makale linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Alar Kollaps Nasıl Ortaya Çıkar? Alar Kollaps Tan