Ana içeriğe atla

Burun Kanadı ve Burun Deliklerini Daraltma Ameliyatı: Alar Base Rezeksiyonu

Alar Base Rezeksiyonu
Alar base rezeksiyonu nedir? - Burun kanatları dışarıdan nasıl daraltılır? - Burun delikleri nasıl daraltılır? - Burun deliklerini daraltma işleminin riskleri
Alar base rezeksiyonu nedir? - Burun kanatları dışarıdan nasıl daraltılır? - Burun delikleri nasıl daraltılır? - Burun deliklerini daraltma işleminin riskleri

Burnumuzun ucunda iki adet ters "U" şeklinde "alar kıkırdak" bulunmaktadır. Bu kıkırdak burun kanatlarının sertliği ve genişliğinden sorumludur.

Burun kanatlarının en alt bölümü "alar base bölümü" yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi rezeke edilerek çıkarıldığında, burun kanatlarında ve burun deliklerinde daralma olmaktadır. Alar kanatların daha üst bölgesi burun estetiği ameliyatarında rezeke edilerek burun ucu daraltılabilir (alar sefalik rezeksiyon). Ancak alar base rezeksiyonunda cilt ve cilt altı dokularda çıkarılır ve burun yanak arasındaki kıvrım noktasına (alar fasyal oluk) kesi bölgesi getirilerek insizyon yeri kamufle edilir.


Alar base rezeksiyonu nedir? - Burun kanatları dışarıdan nasıl daraltılır? - Burun delikleri nasıl daraltılır? - Burun deliklerini daraltma işleminin riskleri
Alar base rezeksiyonu nedir? - Burun kanatları dışarıdan nasıl daraltılır? - Burun delikleri nasıl daraltılır? - Burun deliklerini daraltma işleminin riskleri


Burun Daraltma İşlemlerimin Riskleri

Burun ucu ve burun kanatlarını daraltma amacıyla tanımlanmış çok farklı teknikler bulunmaktadır. Burun ucu kıkırdakları ile ilgili yapılan tüm işlemlerde çeşitli riskler mevcuttur. Alar kıkırdakların üst kısımlarının aşırı zayıflatılması ya da normalden daha esnek ve ince olması durumunda "alar kollaps" olarak ifade edilen ve nefes alma ile burun kanatlarında çökme olması durumu ortaya çıkabilmektedir. Alar kollaps ile ilgili daha ayrıntılı bir link hazırlanmıştır ("Ara" bölümünden bu web sitesinde okuyabilirsiniz).

Yukarıda gösterilen, burun kanatlarını daraltma amacıyla yapılan ve önden bakıldığında burun ucu genişliğinde (burun eşiğinde) azalmayı sağlayan alar base rezeksiyonu yönteminde is burun deliklerinin alttan bakıldığında kesit alanı az ya da çok azalmaktadır. Bu nedenle, bu işlemin yapıldığı hastalarda nazal havayolu direncinde artma ve burun tıkanıklığı gibi şikayetlere neden olabilmektedir. Maalesef, yapılan rezeksiyon kalıcı olarak burun deliğinde daralmaya neden olmaktadır. Afrika kökenli insanlarının burun kanatlarının yanlara doğru geniş ve sert yapıda olması, nefes alma esnasında havanın kolayca burna girmesine olanak sağlayabilmektedir. Alar base rezeksiyonunda ise tam tersi olarak, bu bölgenin daraltılması amaçlanmaktadır. Özellikle Doğu Asya ve Afrika kökenli insanlarda daha çok kullanılması gerekebilen bir tekniktir. Bununla birlikte, yapılan asimetrik rezeksiyonlarda, burun ucunda kalıcı asimetrik görünüme neden olabilmektedir. Bu nedenlerle, çok nadir olarak kullandığım bir tekniktir.

Burun ucunun anatomisi abartılı olarak değiştirilmeden, burun ucuna dik oalrak yerleştirilen kıkırdak greft (strut greft) ile burun ucunun öne doğru kaldırılması zaten burun ucunda, önden bakıldığında daralma etkisi vermektedir. Konu ile bilgileri "Burun Ucu Estetiği" linkinsw bulabilirsiniz.

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47 

 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…