Ana içeriğe atla

Burun Ameliyatlardan Önce Her Zaman Grafi Çekilmesi Gerekli midir?

Burun Ameliyatı Öncesinde Tomografi Çekilmesi İle İlgili Olarak


Burun ameliyatı öncesi görüntüleme yöntemleri - Sinüs grafisi - Sinüzit filmi - Paranazal Sinüs Tomografisi
Burun ameliyatı öncesi görüntüleme yöntemleri - Sinüs grafisi - Sinüzit filmi - Paranazal Sinüs Tomografisi

Burun ameliyatı yapılacak hastalarda, tanının doğrulanması, burun içerisindeki farklı hastalık ve durumların araştırılması, sinüslerin değerlendirilebilmesi gibi çok farklı nedenlerle görüntüleme yöntemlerinden faydalanılabilmektedir. Özel sigortalar, ameliyat öncesi mevcut sağlık sorununu belgelemek için istemektedirler (septum deviasyonu, burun eti büyümesi, nazal polip ve kronik sinüzit gibi ...). Bununla birlikte, sadece deviasyon ameliyatı ya da burun eti ameliyatı yapılacak olan ve sinüzit ile uyumlu şikayeti bulunmayan hastalarda, ameliyat öncesi endoskopik muayene ile burun içerisinin değerlendirilmesi yeterlidir. Greksiz radyasyona maruziyetin önlenmesi amacıyla; kronik sinüzit ve açıklanamayan burun tıkanıklıkları, burundan koku gelmesi gibi ayırıcı tanının ayrıntılı olarak yapılmasının gerektiği durumlar haricinde, paranazal sinüs tomografisi ya da sinüs grafisinin çekilmesi doğru değildir. Özellikle, endoskopik sinüs cerrahisi ve balonla sinüzit ameliyatı öncesinde, bilgisayarlı sinüs tomografisinin çekilmesi faydalıdır.

Bilgisayarlı sinüs tomografisinin endoskopik sinüzit ameliyatları öncesinde kullanılması ile ilgili okuyabileceğiniz ayrıntılı bir makale linki >> Computed tomography scans of paranasal sinuses before functional endoscopic sinus surgery

Özellikle, bilgisayarlı tomografi incelemeleri istenilirken, çocuk hastalarda çok daha fazla dikkat edilmesi gereklidir. Tekrarlayan sinüzit atakları olan ve farklı nedenlerle burun ameliyatı yapılacak olan çocuklarda bilgisayarlı tomografi istenilebilmektedir (Kaynak: Restricting indications for sinonasal computed tomography in children with cystic fibrosis).

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…