Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Rinoplasti Operasyonu Öncesi Hazırlık

Burun estetiği öncesi hazırlık - Burun estetiği ameliyatı hazırlık - Burun estetiği öncesi kullanılması sakıncalı ilaçlar - Burun estetiği hazırlığı - Rinoplasti öncesi hazırlık
Burun estetiği öncesi hazırlık - Burun estetiği ameliyatı hazırlık - Burun estetiği öncesi kullanılması sakıncalı ilaçlar - Burun estetiği hazırlığı - Rinoplasti öncesi hazırlık

Burun estetiği ameliyatı planlanan hastaların ameliyat öncesi hazırlığında aşağıdakilerin yapılması gerekmektedir:

Önceden yapılmışsa burun ameliyatları sorgulanmalıdır

Burun estetiği planlanan ve daha önceden burun ameliyatı olmuş olan hastalarda, tekniğin seçilmesi ve bu konuda hastaya olası tüm bilgilerin verilmesi gerekmektedir. Primer cerrahi, önceden burun anatomisine müdahale edilmiş olan hastalardaki sekonder cerrahiden (revizyon burun estetiği) şüphesiz ki daha kolaydır. Burun kıkırdaklarının aşırı alındığı ve burun estetiği ameliyatı planlanan hastalarda, yeni burun şeklinin oluşturulabilmesi için kulak kepçesi kıkırdağı ya da kaburga kıkırdağının gerekebileceği bilgisinin hastaya verilmesi önemlidir.

Burun derisinin ve burun içinin ayrıntılı muayenesi ve hastaya bilgilerin verilmesi

Burun estetiği yapılan ve cildi kalın olan hastalarda, doku ödemi daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle burun şekli daha yuvarlak görünebilmektedir. Burun derisi ödeminin daha uzun süremesi nedeniyle burun cildi özellikleri hakkında bilgi hastayla paylaşılmalıdır. Özellikle burun kıkırdakları aşırı ince ya da yumuşak olan hastalarda, burun kıkırdağında aşırı eğrilik olan hastalarda ameliyat süresinin uzun olabileceği ya da aşırı rezeksiyondan kaçınılması gerektiği vurgulanmalıdır.

Bayan Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları
Bayan Burun Estetiği Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

Ameliyat öncesi fotoğraf incelemeleri

Burun estetiği ameliyatı öncesi fotoğraf incelemeleri ve ameliyattan sonraki olası burun şekilleri hakkında konuşmak ve hastanın beklentilerinin anlaşılması önemlidir.  Photoshop benzeri burun dijital burun düzeltme programlarının verdiği sonuçların kesin olmadığı ve bu sonuçların kesin olarak 1.5 yıl sonra ortaya çıkabildiği belirtilmelidir. Burun estetiği sonrasında ödem 2 ayda yaklaşık %80, 6 ayda yaklaşık %95 ve 1.5 yılda %100' e yakın ortadan kalkmaktadır.

Gerçekçi olmayan beklentileri olan ve doğal yüz oranları dışında, yapmacık ve oran dışı burun sahibi olmak isteyen hastaların bilgilendirilmesi ve gerekirse ameliyat yapılmaktan kaçınılması önemlidir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Öncesinde Kullanılması Sakıncalı İlaçlar ve Diğer Ürünler


Burun estetiği ameliyatı öncesinde, yara iyileşmesi, kanama pıhtılaşma üzerine etkisi bulan ya da anestezi ilaçlarının metabolizmasını etkileyebilen ilaçlar ve bitkisel ürünler kullanılmamalıdır. Aspirinin en az ameliyattan 10 gün önce kesilmesi uygundur. Burun estetiği ameliyatı öncesinde kullanılması sakıncalı ilaçlar ve ürünlerin listesini bulabileceğiniz PDF dokumanı linki >> Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Öncesinde Kullanılması Sakıncalı İlaçlar ve Diğer Ürünler PDF

Ameliyat öncesi ve ameliyattan sonra sigara içilmesi enfeksiyon, doku ödemi gibi yan etkilerinin yanında, iyileşmenin olumsuz etkilenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sigara içilmesinin sonlandırılması faydalıdır. Benzer şekilde alkollü içecekler doku ödemi ve kanama riskini arttırabilmektedir. Bu nedenle burun estetiği ameliyatı öncesinde ve ameliyattan sonraki özellikle ilk 2 hafta boyunca sigara içilmemesi önerilmektedir.


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…