Ana içeriğe atla

Estetiksiz Burun Küçültme Mümkün müdür?

Ameliyatsız Burun Küçültme Mümkün müdür?


Burun Küçültme İçin Tek Gerçek Yöntem: Estetik Burun Ameliyatıdır

Burun estetiği yapılmasızın, burun hacminde küçülme sağlanabilmesi mümkün değildir. Burun hacminde fazlalık olması durumunda, bu fazla olan bölgenin uzaklaştırılmaksızın, burun küçültülmesi mümkün değildir.

Burun Küçültme Egzersizleri

Burun şeklinde, düzenli baskı uygulama ile kısa süreli değişiklikler sağlanabilinir. Ancak, burun kemiği ve kıkırdakların baskı ile kalıcı hacim kaybedilmesi mümkün değildir.

Burun Küçültme Aparatı!

Uzak doğu kökenli bayanların geniş ve yatık burun yapısını değiştirebilme amacıyla geliştirilmiş, burun ucuna takılan ve baskı yaparak burun hacmini azalttığı savunulan ürünler sadece geçici etki sağlayabilir. Tam tersi, doku beslenmesinde azalma ve doku harabiyetine neden olabilirler. Gelişme çağındaki çocuklarda bu tür aparatların kullanılması daha da riskli olabilir.

Burun Küçültme Kremi!

Burun estetik uygulamalarına yoğun talebin etkisi kanıtlanmamış birçok estetik dışı yöntemin tanımlanmasına yol açmıştır. Burun hacminde azalma ve burun küçültülmesi amacıyla görebileceğiniz bitkisel ürün, masaj kremi ya da benzeri ürüne inanmamanızı öneririm.

Burun Dolgusu, Kamuflaj Etkisi İle Burunu Geçici Olarak Küçük Gösterebilir!

Geçici ve kalıcı dolgu malzemeleri burun yüzeyindeki, çukur alanların ve asimetrik bölgelerin doldurulması amacıyla kullanılmaktadır. Burun dolgusu, isminden de anlaşılabileceği gibi burun hacmini arttırır. Bununla birlikte burun kemerinin üst ve alt kısmına yapıldığında kamuflaj etkisi ile kemeri daha az belirgin hale getirebilir. Yine burun kemeri olan bir hastada, burun ucuna dolgu yapılarak kemerin daha az görünür olması sağlanabilir. Bu şekilde fazlalık olan kemer bölgesi alınmadan; burun ucu daha da öne doğru büyütülür. Yani, burun dolgusu burun küçültme değil burun büyültme yöntemidir. Kalıcı burun dolgularının sağlıkla ilgili riskleri daha fazladır genellikle çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgular en sık kullanılanlardır. Burun dolgusu ile ilgili bilgileri ve görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Dolgusu

Aşağıdaki 4 fotoğrafta, burun dolgusu ile kemerin daha az belirgin hale gelmesinin sağlandığını ve burnun daha küçük göründüğü fark edilebilir.

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Botox İle Burun Küçültme Mümkün müdür?

Botox uygulaması ile burun ucunu aşağıya doğru çeken kaslar, geçici olarak felce uğratılabilir. Bu şekilde burun ucunda daha dik görünüm ve önden bakıldığında, burnun az da olsa; daha kısa görünümü sağlanılabilir. Bununla birlikte, burun hacminde küçülme bu yöntemle de sağlanamaz.

Burun Askı Yöntemi İle Burun Küçültme Mümkün müdür?

"Dikişle burun ucu kaldırma" ya da "burun askılama" olarak bilinen yöntemde sadece burun ucu kaldırılabilir. Ancak, kalıcı ve kalın dikişlere bağlı deride renk değişliği, dikiş reaksiyonları ve ipin cilt dışına atılması gibi riskleri mevcuttur. Bu yöntemde, burun hacminde azalma olmaksızın, burun ucunda daha kalkık görünüm ve burun uzunluğunda da kısalma sağlanabilir. Burun dolgusu gibi bu yöntemi de pek tercih etmiyorum.

Burun Küçültme Ameliyatı

Aslında "burun küçültme ameliyatı" olarak tanımlanan özel bir ameliyat ismi yoktur. Klasik "estetik burun ameliyatı" yani "rinoplasti" zaten burun şekillendirme ve aynı zamanda burun hacminde azalmanın sağlandığı burun küçültme ameliyatıdır. Bu ameliyatta, burun ucunda daha kalık görünüm, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi, burun hacminde azalma ya da burun daraltma gibi birçok ayrı işlem yapılabilmektedir. Cerrahi olarak burun küçültme ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği / Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur. Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması   Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma ne zaman takılır? - Burun estetiği sonrası pirsing ne zaman kullanılabilir? - Rinoplasti sonrası hızma ne zaman takılabilir?  Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 32 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Giderici Ürünler Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk giderici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak isterim. Arnica Jel Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum. Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülme

Burun Askı Yöntemi: Geçici ve Gereksiz Bir Yöntem Olabilir!

İple Burun Ucu Kaldırma  Burun askısı - Burun askılama yöntemi - İple burun ucu asma yöntemi - İple burun ucu askılama yöntemi - Dikişle burun ucu kaldırma  Burun ucu kaldırma ya da burun ucu estetiği yöntemleri arasında internet ortamında çok sık olarak karşılaşılan "burun askısı, burun askılama yöntemi, iple burun ucu asma yöntemi, iple burun ucu askılama yöntemi, dikişle burun ucu kaldırma" şeklinde, dikiş atılarak burun ucunun yukarıya kaldırılması anlamında kullanılan "burun askısı yöntemi" ilgili olarak aşağıdaki bilgileri aktarmak isterim. Burun ucuna içeriden atılan bir dikişle, kalıcı, basit, pratik, ağrısız, kısa sürede uygulanabilen burun ucu kaldırma yönteminden bahsediliyor ancak bu yöntemin kalıcı etkisinin olması mümkün değil gibi görünüyor. Burun askısı sonrasında burun ucunda düşme ortaya çıkan hastaların daha sık olarak başvurması üzerine burun askısı ile ilgili aşağıdaki bilgileri sizlere aktarmak istedim: - Burun ucunu, burnun üst