Ana içeriğe atla

Estetiksiz Burun Küçültme Mümkün müdür?

Ameliyatsız Burun Küçültme Mümkün müdür?


Burun Küçültme İçin Tek Gerçek Yöntem: Estetik Burun Ameliyatıdır

Burun estetiği yapılmasızın, burun hacminde küçülme sağlanabilmesi mümkün değildir. Burun hacminde fazlalık olması durumunda, bu fazla olan bölgenin uzaklaştırılmaksızın, burun küçültülmesi mümkün değildir.

Burun Küçültme Egzersizleri

Burun şeklinde, düzenli baskı uygulama ile kısa süreli değişiklikler sağlanabilinir. Ancak, burun kemiği ve kıkırdakların baskı ile kalıcı hacim kaybedilmesi mümkün değildir.

Burun Küçültme Aparatı!

Uzak doğu kökenli bayanların geniş ve yatık burun yapısını değiştirebilme amacıyla geliştirilmiş, burun ucuna takılan ve baskı yaparak burun hacmini azalttığı savunulan ürünler sadece geçici etki sağlayabilir. Tam tersi, doku beslenmesinde azalma ve doku harabiyetine neden olabilirler. Gelişme çağındaki çocuklarda bu tür aparatların kullanılması daha da riskli olabilir.

Burun Küçültme Kremi!

Burun estetik uygulamalarına yoğun talebin etkisi kanıtlanmamış birçok estetik dışı yöntemin tanımlanmasına yol açmıştır. Burun hacminde azalma ve burun küçültülmesi amacıyla görebileceğiniz bitkisel ürün, masaj kremi ya da benzeri ürüne inanmamanızı öneririm.

Burun Dolgusu, Kamuflaj Etkisi İle Burunu Geçici Olarak Küçük Gösterebilir!

Geçici ve kalıcı dolgu malzemeleri burun yüzeyindeki, çukur alanların ve asimetrik bölgelerin doldurulması amacıyla kullanılmaktadır. Burun dolgusu, isminden de anlaşılabileceği gibi burun hacmini arttırır. Bununla birlikte burun kemerinin üst ve alt kısmına yapıldığında kamuflaj etkisi ile kemeri daha az belirgin hale getirebilir. Yine burun kemeri olan bir hastada, burun ucuna dolgu yapılarak kemerin daha az görünür olması sağlanabilir. Bu şekilde fazlalık olan kemer bölgesi alınmadan; burun ucu daha da öne doğru büyütülür. Yani, burun dolgusu burun küçültme değil burun büyültme yöntemidir. Kalıcı burun dolgularının sağlıkla ilgili riskleri daha fazladır genellikle çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgular en sık kullanılanlardır. Burun dolgusu ile ilgili bilgileri ve görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Dolgusu

Aşağıdaki 4 fotoğrafta, burun dolgusu ile kemerin daha az belirgin hale gelmesinin sağlandığını ve burnun daha küçük göründüğü fark edilebilir.

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme
Burun Dolgusu - Dolgu İle Burun Estetiği - Dolgu İle Burun Küçültme

Botox İle Burun Küçültme Mümkün müdür?

Botox uygulaması ile burun ucunu aşağıya doğru çeken kaslar, geçici olarak felce uğratılabilir. Bu şekilde burun ucunda daha dik görünüm ve önden bakıldığında, burnun az da olsa; daha kısa görünümü sağlanılabilir. Bununla birlikte, burun hacminde küçülme bu yöntemle de sağlanamaz.

Burun Askı Yöntemi İle Burun Küçültme Mümkün müdür?

"Dikişle burun ucu kaldırma" ya da "burun askılama" olarak bilinen yöntemde sadece burun ucu kaldırılabilir. Ancak, kalıcı ve kalın dikişlere bağlı deride renk değişliği, dikiş reaksiyonları ve ipin cilt dışına atılması gibi riskleri mevcuttur. Bu yöntemde, burun hacminde azalma olmaksızın, burun ucunda daha kalkık görünüm ve burun uzunluğunda da kısalma sağlanabilir. Burun dolgusu gibi bu yöntemi de pek tercih etmiyorum.

Burun Küçültme Ameliyatı

Aslında "burun küçültme ameliyatı" olarak tanımlanan özel bir ameliyat ismi yoktur. Klasik "estetik burun ameliyatı" yani "rinoplasti" zaten burun şekillendirme ve aynı zamanda burun hacminde azalmanın sağlandığı burun küçültme ameliyatıdır. Bu ameliyatta, burun ucunda daha kalık görünüm, burun ucunun yeniden şekillendirilmesi, burun hacminde azalma ya da burun daraltma gibi birçok ayrı işlem yapılabilmektedir. Cerrahi olarak burun küçültme ile ilgili bilgileri bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği / Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…