Ana içeriğe atla

Burun Estetigi Ameliyatı Öncesi Fotograf Incelemeleri

Burun Estetiği Öncesi Fotoğraf İncelemeleri ve Rinoplasti Animasyonu

Burun estetiği öncesi fotoğraf incelemesi - Burun estetiği animasyonu - Rinoplasti öncesi fotoğraf analizi - Burun ucu estetiği öncesi fotoğraf analizi
Burun estetiği öncesi fotoğraf incelemesi - Burun estetiği animasyonu - Rinoplasti öncesi fotoğraf analizi - Burun ucu estetiği öncesi fotoğraf analizi

Burun estetiği ve burun ucu estetiği (tipplasti) ameliyatlarından önce çekilen, hasta fotoğrafları üzerinde hastanın burun estetiğinden beklentilerini öğrenmek, dikkatli ve ayrıntılı bir değerlendirme yapmak önemlidir.

Yukarıdaki fotoğrafta, geniş septum perforasyonu olan hastada, kullanılmak üzere hazırlanmış kaburga kıkırdağı görülmektedir. Bu kıkırdak, septum kıkırdağı ve diğer dokularla birlikte kullanılabilmektedir. Fotoğraflara tıkladığınızda ayrı sayfada, büyük boy olarak görebilirsiniz.

Burun Estetiği Animasyon Programları Kesin Ameliyat Sonucunu Gösteremez!

Burun estetiği animasyonları, canlı olmayan ve değişmeyen fotoğraflar kullanılarak yapılmaktadır. Ameliyat esnasında burun kemiklerine yapılan kemik kırma işlemleri ve kıkırdak grefti uygulamaları sonrasında, fotoğrafta gördüğünüz yan görüntünün şekli çok daha farklı olabilir, kalın derili hastalarda tahmin edilenden daha fazla deri altı ödemi ve yuvarlak burun ucu görünümü ortaya çıkabilir. Yani canlı, değişen, iyileşen bir dokuya yapılan cerrahi işlemin sonucu, işlem öncesinde kesin olarak anlaşılamaz.

Burun Estetiği Animasyonları Olası Sonuç ve Cerrahi Beklentilerin Anlaşılması İçin Faydalıdır!

Burun estetiği animasyon programları hastaların olası ameliyat sonucunu görebilmeleri ve ameliyattan beklentilerinin anlaşılması amacıyla kullanılabilmektedir.

Burun Estetiği Animasyonunun Doğru Sonuç Verme Olasılığının Düşük Olduğu Durumlar

Aşağıdaki durumlarda, burun estetiği animasyonu ile olası sonucun doğru bir şekilde gösterilmesi zorlaşmaktadır:

- anatomik yapının değiştirildiği ve sürpriz kutusu açılmasına benzer bir ameliyat olan "revizyon burun estetiği" ameliyatları

- kalın deri özelliklerinin olması

- travmatik nedenlere bağlı asimetrik burun şekillerinin olması (C burun deformitesi, S burun deformitesi, eğri burun deformitesi ... )

Aslında bu liste uzatılabilir. Kabaca önceden ameliyat yapılmış, travmatik şekil değişiklikleri ortaya çıkmış olan burunlarda ve çok kalın deri yapısı olan burunlarda ameliyat öncesinde belirli bir şekil konusunda ısrarcı olunması, burun estetiği ameliyatı sonrasında ciddi haya kırıklıklarına neden olabilmektedir.

Fotoğraf Animasyonu Programları


Burun estetiği öncesi fotoğraf incelemesi - Burun estetiği animasyonu - Rinoplasti öncesi fotoğraf analizi - Burun ucu estetiği öncesi fotoğraf analizi
Ameliyat sonrası tahmini burun şeklini gösteren, photoshop benzeri fotoğraf programları ile oluşturulan burun şekilleri, kesin burun şeklini göstermemekte ve hastanın ameliyat sonrası beklentilerinin doğal ve nefes alan bir burun dışına çıkmasına neden olabilmektedir. Cerrahi işlemlerin sonuçları kesin olarak ifade edilemez. Burun estetiği sonrasında, estetik ve fonksiyonel sonuçların kesin olarak önceden tahmin edilebilmesi mümkün değildir. Fotoğraf uygulamaları, hastaların beklentilerinin anlaşılması açısından faydalı olabilmektedir.

Burun Ucu Estetiği AnimasyonuYukarıdaki videoda, animasyon programı kullanılarak burun ucu estetiği (tip plasti) ameliyatının nasıl olası sonuç verebileceği gösterilmektedir.

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…