Ana içeriğe atla

Burun Estetigi Komplikasyonları

Burun Estetiği Operasyonunun Olası Riskleri ve Komplikasyonları

Burun estetiği ameliyatı komplikasyonları - Rinoplasti ameliyatının komplikasyonları - Estetik burun ameliyatı komplikasyonları - Burun estetiği sonrasında görülebilecek sorunlar - Rinoplastiden sonra görülebilecek sorunlar - Burun estetiğinin riskleri
Burun estetiği ameliyatı komplikasyonları - Rinoplasti ameliyatının komplikasyonları - Estetik burun ameliyatı komplikasyonları - Burun estetiği sonrasında görülebilecek sorunlar - Rinoplastiden sonra görülebilecek sorunlar - Burun estetiğinin riskleri / Fotoğraf kaynağı: http://vespertilo.deviantart.com/

Estetik burun ameliyatı (rinoplasti), tüm yüz cerrahi operasyonları içerisinde belki en zor olanıdır. Rinoplasti çalışması, sanat ve bilim anlayışı gerektirir. Kişiye özel şekil belirlenmesini ve bu şeklin oluşturulmaya çalışılması, bu ameliyatın standart bir işlemden çok, değişken, zor ve ayrıntılı bir cerrahi işlem olmasını sağlamıştır.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Ameliyatı Sonrası Görülebilecek Sorunlar

Burun estetiği ameliyatı komplikasyonları - Rinoplasti ameliyatının komplikasyonları - Estetik burun ameliyatı komplikasyonları - Burun estetiği sonrasında görülebilecek sorunlar - Rinoplastiden sonra görülebilecek sorunlar - Burun estetiğinin riskleri
Komplikasyon, beklenmedik medikal ya da cerrahi olumsuz durum olarak tanımlanabilir.

Her cerrahi işlemin kendine özgü komplikasyon riskleri mevcuttur. Burun estetiği komplikasyonları, ortaya çıkma zamanına göre 4 şekilde gruplandırılabilir:

- İntraoperatif komplikasyonlar (ameliyat esnasındaki komplikasyonlar)

- Ameliyatın bittiği anda sonra ortaya çıkan komplikasyonlar

- Ameliyattan sonra erken dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar

- Ameliyat sonrası geç dönemde ortaya çıkan komplikasyonlar

Burun estetiği ameliyatı komplikasyonları - Rinoplasti ameliyatının komplikasyonları - Estetik burun ameliyatı komplikasyonları - Burun estetiği sonrasında görülebilecek sorunlar - Rinoplastiden sonra görülebilecek sorunlar - Burun estetiğinin riskleri
Burun estetiği komplikasyonları aşağıdaki sınıflandırılabilir:

- Fonksiyonel komplikasyonlar

- Enfeksiyonla ilgili komplikasyonlar

- Estetik komplikasyonlar

- Psikolojik komplikasyonlar

- Kişiye özgü komplikasyonlar

Güncel literatüre göre, burun ameliyatı için komplikasyon oranı % 4-19 arasında değişir. Cerrahi deneyim arttıkça bu oran genel olarak düşer. Deri ve ilgili yumuşak doku komplikasyon olguların % 10’ unda ortaya çıkar. Tahminlere göre, ciddi sistemik veya hayatı tehdit eden komplikasyonlara rinoplasti vakalarının % 1,7-5’ inde görülür. Kafa içi komplikasyonlar nadirdir.

Minimal invazif teknikler ortaya çıktıkça ve doku uyumu giderek artan materyaller üretildikçe komplikasyon riski azalabilir.

Burun Ameliyatlarının Riskleri, Burun Ucu Düşmesi, Burunda Çökme ve Tedavisi, Bölüm-1


Burun Ameliyatlarının Riskleri, Burun Ucu Düşmesi, Burunda Çökme ve Tedavisi, Bölüm-2


Burun Ucunda Emilmeyen Dikiş Materyallerine Bağlı Yabancı Cisim Reaksiyonları ve Ciltte Fistüller


Önceden 4 defa burun estetiği ameliyatı yapılan ve aralıklı olarak burun kenarlarından akıntı gelmesi, burun derisinde renk değişikliği ve burunda şekil bozukluğu olması şikayetleri olan hasta ... Ameliyat öncesinde enjekte edilen lokal anestezik ilacın burun üzerinde farklı alanlardan ciltten dışarıya çıktığı görülüyor ...


Kaynak ve benzer linkler: 


Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Estetiği Sonrası Sigara Kullanımı

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Sigara Kullanımı

Burun estetiği ameliyatından sonra sigara içilmesi dolaylı olarak yara iyileşmesini etkileyebilir daha fazla skar dokusu oluşumuna neden olabilir. Sigara içilmesi, doku beslenmesini etkilediği için iyileşme döneminde sigara kullanılmamalıdır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit de doku oksijenasyonunu etkilemektedir. Bu süre için tartışmalar mevcuttur. Kesin olmamakla birlikte özellikle burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 4 hafta sigara kullanılması sakıncalıdır. Bu süre farklı klinik ve hekimlere göre değişik ifade edilebilmektedir.

Sigara dumanında bulunan nikotin (kanlanmayı azalatarak doku iyileşmesini olumsuz etkiler), kabonmomonksit (doku oksijenasyonunu azaltark iyileşmeyi olumsuz etkiler) ve yanık ürünü partiküller (lokal enfeksiyonlara neden olabilir) burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme açısından farklı sorunlara neden olabilmektedir.

​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzm…