Ana içeriğe atla

Tek Başına Burun Ucu Kaldırma, Her Hasta İçin Uygun Değildir!

Tek Başına Burun Ucu Kaldırma İşlemi İçin Hasta Seçimi

Tek başına burun ucunun kaldırılması, estetik ve doğal bir burun görünümü için her zaman yeterli değildir. Burun ucu kaldırma, tek başına uygun olan hastalarda güzel sonuçlar vermektedir.

Burun Ucu Kaldırma Yöntemleri

Burun ucu kaldırma amacıyla uygulanan yöntemler özetle:

- Askı yöntemi (ya da burun askılama yöntemi)
- Dolgu ile burun ucu kaldırma
- Botoks ile burun ucu kaldırma
- Cerrahi uygulamalar burun ucu kaldırma (eksternal strut greft yöntemi, açık teknik burun ucu kaldırma, kapalı teknik burun ucu kaldırma)

Burun askılama, dolgu ve botoks yöntemleri maalesef geçici ya da her birine ait yan etki ve riskleri mevcuttur.

Burun Ucu Kaldırma Yöntemleri "Tek Başına" Hangi Hastalar İçin İdealdir?

Burun ucu kaldırma işleminde, burun ucunun öne ve yukarıya doğru yönelmesi haricinde burun anatomisinde değişiklik yapılmaz. Bu nedenle burun ucu ince ve düşük olan hastalarda tek başına burun ucu kaldırma işlemleri oldukça faydalıdır.

Burun kemeri bulunan ve burun ucu geniş olan hastalarda, tek başına burun ucu kaldırma, estetik görünüm için yeterli olmayabilir. Burun ucu kaldırma sonrasında, az miktarda kemeri bulunan burunlarda, kemer bölgesi daha az belli olacak hale gelebilir. Bununla birlikte, burun kemeri belirgin olan hastalarda, yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi; burun törpüleme işlemi yapılmaksızın sadece burun ucu kaldırma işlemi yapılırsa; yandan bakıldığında kemer ve burun ucunda iki ayrı çıkıntı ve supratip bölgesinde çukurluk görülür.

Burun Kemeri Törpüleme İşlemi ve Burun Estetiği

Klasik burun estetiği ameliyatlarında, burun kemeri törpülenir ve bu durumda, sanki burun ucunda yukarıya doğru yönelme şeklinde algılanabilir. Yukarıda sadece burun ucu kaldırma işlemi yapıldığında, burun ucu görünümü animasyonu görülen aynı hastada, burun estetiği ameliyatı yapıldığında olası şeklin gösterildiği animasyon yanda görülmektedir. Burun törpüleme işlemi sayesinde burun hacmi azalırken; burunda doğal bir görünüm elde edilebildiği görülmektedir. Burun ucu kaldırma işleminde, burun kemerine dokunulmadığından; kemerli burunlarda tek başına yeterli olması beklenilemez.

Benzer makaleler >> Burun Ucu EstetiğiEksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu Kaldırma / Açık Teknik Burun Ucu Kaldırma (Open Technique Nasal Tip Lifting)

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu Estetiği Riskleri, Burun Ucu Estetiği Sonrası ...Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur. Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması   Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma ne zaman takılır? - Burun estetiği sonrası pirsing ne zaman kullanılabilir? - Rinoplasti sonrası hızma ne zaman takılabilir?  Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 32 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Giderici Ürünler Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk giderici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak isterim. Arnica Jel Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum. Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülme

Alar Kollaps - Tanımı, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alar Kollaps Nedir? Alar Kollaps Tanımı - Alar Kollaps Belirtileri - Alar Kollaps Nedenleri - Alar Kollaps Tedavisi - Burnu Oluşturan Kemikler ve Kıkırdak Dokular - Burnun Görevleri ve Burun Solumasının Önemi Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu), burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), nazal polipler, enfeksiyon hastalıkları haricinde diğer bir neden olarak "alar kollaps", bazı hastalarda diğer nedenlerle birlikte ya da tek başına karşımıza çıkabilmektedir. Burnu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılardan, en altta olan ve burun kanatlarının şeklini sağlayanı "alar kıkırdak" ya da "alar kartilaj" dır. Alar kıkırdakların dış kanatları burun kanatlarının sertliğini ve nefes alma esnasında burun kanatlarının dayanıklılığını sağlamaktadır. Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Benzer makale linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Alar Kollaps Nasıl Ortaya Çıkar? Alar Kollaps Tan