Ana içeriğe atla

"Fonksiyonel Rinoplasti" Kalıcı "Burun Tıkanıklığı Bandı" Etkisini Sağlayabilir!

Fonksiyonel Burun Estetiği

Burun tıkanıklığı bandı - Burun tıkanıklığı tedavisi - Fonskiyonel rinoplasti - Burun tıkanıklığı nedenleri - Burun tıkanıklığı ameliyatı - Burun tıkanıklığı için tedavi - Burun tıkanıklığı çözüm
Burun tıkanıklığı bandı - Burun tıkanıklığı tedavisi - Fonskiyonel rinoplasti - Burun tıkanıklığı nedenleri - Burun tıkanıklığı ameliyatı - Burun tıkanıklığı için tedavi - Burun tıkanıklığı çözüm

Burun üzerine yapıştırılarak iç ve dış nazal valv bölgesini açan burun bantları bir çok hasta tarafından gece yatarken ya da spor yaparken kullanılmaktadır. Burun bantları, basit deviasyon ya da burun eti ameliyatındaki etkiden farklı olarak burun kanatlarını ve burun içerisindeki en dar hava bölgeleri olan valv bölgelerini açmaktadırlar. Tek başına burun eti ameliyatı ya da tek başına burun eti ameliyatı yapılması burun bandının verdiği tüm etkiyi karşılayamayabilir ... "Fonksiyonel rinoplasti" olarak tanımlanan ve burun içerisindeki tüm hava yolu darlığı olan bölgelere müdahale edilerek hava yolunun rahatlatıldığı burun estetiği ameliyatı, kalıcı, burun tıkanıklığı bandının etkisini sağlayabilmektedir.

Fonksiyonel Rinoplastide Burun Tıkanıklığı Tedavisi İçin Yapılanlar ...

Özellikle burun eti ameliyatı tek başına yapıldığında zaten, yıllar içerisinde ve kişinin allerji durumuna göre değişen miktarlarda, burun eti büyümesi yeniden ortaya çıkabilmektedir. Benzer şekilde burun tıkanıklığı ilaçları da geçici ve çok daha kısa etkiye sahiptir. Fonksiyonel burun estetiği ameliyatlarında, deviasyon ve burun eti ameliyatından farklı oalrak burun kanatlarına ve burun kanadının üst kısmında bulunan nazal valv bölgelerine de müdahele edilmeketdir. Doğru yapıldığında kalıcı bir burun bandı etkisi sağlanılabilir. Hatta bununla birlikte, ameliyat esnasında burun içerisindeki valv bölgelerini burun bantlarından daha fazla açabilen kıkırdak greftleri kullanılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi, "spreader greft" olarak bilinen ve burun valv bölgesini açmak için kullanılan greftlerdir. Burun septumunun üst kısmı ve üst lateral kıkırdaklar arasına yerleştirilir. Bunun dışında burun kanatlarının sertliğini sağlayan alt lateral kıkırdakların dış bacaklarının altına yerleştirilebilen kıkrıdak greftler, alt lateral kıkırdakların çökmesini engelleyen "vertikal alar botten greft" ve "horizontal alar batten greft", burun ucunun destetiğinin arttırılarak burun ucnun öne doğru yönelmesini ve yeni valv bölgesinde rahatlamayı sağlayan "kolumellar strut greft" kullanılabilmektedir. Yanı burun tıkanıklığı bantlarının yaptığı burun kanatlarını dışarıya doğru açma haricinde burun ucunda öne doğru yönelme ve burun hava yollarında ilave genişleme elde edilebilmektedir.

Burun Nefesi Bizi Hayata Bağlar!

Burun estetiği ameliyatları esnasında amaç sadece burnu şekillendirme değildir aynı zaman da burun tıkanıklığı için de tedavi sağlanmalıdır. Burun içerisinde, hava yolu direncini arttıran ve burun tıkanıklığına neden olabilecek tüm sorunlara da müdahale edilmelidir. Burun nefesi bizi hayata bağlar.Burnumuz havayı ısıtır, arıtır, nemlendirir ve akciğerlerimize basınçlı sıcak, nemli, temiz havanın ilerletilmesini sağlar. Konu ile ilgili Amerikan Kulak Burun Boğaz Akademisi' nin hazırladığı "Your Nose, the Guardian of Your Lungs - Burnunuz Akciğerlerinizin Koruyucusudur" isimli makaleyi "http://www.entnet.org/content/your-nose-guardian-your-lungs" linkinde okumanızı öneririm.

Burun Bantları Kimin İçin Uygundur?

Burun bantları, burun ameliyatı için uygun olmayan ve burun tıkanıklığı sorunları olan hastalar için uygun olabilir. Bunun dışında çocuklarda burun tıkanıklığı tedavisinde, geçici çözüm olarak burun bandı kullanılabilir. Unutulmamalıdır ki, burun kanatlarında ya da burun duvarlarında çökme olan hastalarda, ileri derecede septum deviasyonu olan hastalarda, burun içerisindeki valv bölgelerinde darlık olan hastalarda kalıcı burun tıkanıklığı tedavisi için fonksiyonel rinoplasti en uygun cerrahi müdahaledir. tek başına burun tıkanıklığı ameliyatı olarak deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı yeterli olmayabilmektedir.

Sürekli Burun Tıkanıklığı Şikayetiniz Varsa, Bir KBB uzmanına Başvurun!

Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, basit olarak septum deviasyonu ya da burun eti büyümesi varsa, bunlara yönelik girişimler rahatlatıcı olabilmektedir. Sürekli burun tıkanıklığı şikayeti olan hastaların bir kbb uzmanına başvurması ve endoskopik muayene sonrasında ayrıntılı konuşulması en idealidir. Devamlı burun tıkanıklığı olması normal değildir ve kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir.

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Estetiği Sonrası Sigara Kullanımı

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Sigara Kullanımı

Burun estetiği ameliyatından sonra sigara içilmesi dolaylı olarak yara iyileşmesini etkileyebilir daha fazla skar dokusu oluşumuna neden olabilir. Sigara içilmesi, doku beslenmesini etkilediği için iyileşme döneminde sigara kullanılmamalıdır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit de doku oksijenasyonunu etkilemektedir. Bu süre için tartışmalar mevcuttur. Kesin olmamakla birlikte özellikle burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 4 hafta sigara kullanılması sakıncalıdır. Bu süre farklı klinik ve hekimlere göre değişik ifade edilebilmektedir.

Sigara dumanında bulunan nikotin (kanlanmayı azalatarak doku iyileşmesini olumsuz etkiler), kabonmomonksit (doku oksijenasyonunu azaltark iyileşmeyi olumsuz etkiler) ve yanık ürünü partiküller (lokal enfeksiyonlara neden olabilir) burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme açısından farklı sorunlara neden olabilmektedir.

​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzm…