Ana içeriğe atla

Lazerle Burun Ameliyatı

Lazerle Burun Estetiği, Burun Ucu Estetiği ve Diğer Burun Ameliyatları

Lazerle burun estetiği - Lazerle burun ameliyatı izle - Lazerle burun ameliyatı videosu - Lazerle estetik burun ameliyatı - Burun eti ameliyatı lazerle - Burun ameliyatı lazerle
Lazerle burun estetiği - Lazerle burun ameliyatı izle - Lazerle burun ameliyatı videosu - Lazerle estetik burun ameliyatı - Burun eti ameliyatı lazerle - Burun ameliyatı lazerle

Lazer uygulamaları, giderek yaygın bir şekilde ameliyat ve çeşitli sağlıkla ilgili müdahalelerde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Özellikle, lazerle yapılan işlemlerin halk arasında daha iyi ve daha etkili olduğuna dair yanlış bir düşünce olabilmektedir. Laser (Lazer) (İngilizce LASER (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation), yoğunlaştırılmış foton yayılmasından ibarettir. Yani düz bir hat üzerinde önüne çıkan alana fotonlarla enerji aktarımı sağlanır. Lazer uygulamaları, kansız kesi yapılması, yüz ve cildin basitçe soyulması işlemleri, dokuların kanlanmasının arttırılması ve çeşitli kanser öncüsü lezyonların neşter ve dikiş kullanılmadan soyulması gibi çok farklı nedenlerle tıbbi anlamda kullanılabilmektedir. Optik pompalama sayesinde, karşıya doğru atılan fotonlar sayesinde, adeta düz bir neşterin yaptığı kesi şeklinde doku kesilmesi ya da dokunun buharlaştırılması için lazer kullanılabilmektedir (konu ile ilgili benzer makale >> Lazerle Burun Kemiği Şekillendirilmesi Halen Tam Olarak Mümkün Değil!).

Lazerin burun ameliyatlarında kullanılması da mümkündür.

Lazerin burun bölgesinde kullanılabileceği işlemler

Lazerin burun bölgesinde kullanılabileceği işlemler aşağıdaki şekilde özetlenilebilir:

- Kıkırdak eğriliği ameliyatlarında (deviasyon ameliyatı), eğri kıkırdak alanlarını çıkarmadan lazerle eritme ya da buharlaştırma yöntemi kullanılabilir
- Burun eti ameliyatı ya da burun etinin buharlaştırılması amacıyla kullanılabilir
- Burun içerisindeki kitlelerin alınması amacıyla kullanılabilir
- Açık teknik burun estetiği ameliyatlarında burun ucuna kesi yapılması için kullanılabilir
- Burun derisini sıkılaştırma ya da leke giderme amacıyla kullanılabilir.
- Burun derisini soyma ya da inceltme amacıyla kullanılabilir

Bunların dışında, burun kemiğinin lazerle alınması, lazerle burun törpüleme ameliyatı, lazerle burun kemeri ameliyatı gibi bilimsel bir mantığı bulunmayan uygulamalara ilgi gösterilmesi doğru değildir.

Maalesef, farklı internet sitelerinde "lazerle burun estetiği, lazerle estetik burun ameliyatı, burun ameliyatı lazerle, lazerle burun düzeltme ya da lazerle burun ucu estetiği" şeklinde ameliyat başlıkları görülebilmektedir. Lazer kullanılırken, uygulama sahasının arka tarafına foton enerjisinin yayılmamasına, ortaya çıkabilecek ısı enerjisinin çevre dokularda verebileceği hasara ve aşırı mukozal hasara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Horlama ve uyku apnesi tedavisi için yaklaşık 10 yıl önce popüler olarak bademcik, yumuşak damak ve küçük dil ameliyatlarında lazer kullanılması, ameliyat sonrası aşırı ağrı ortaya çıktığı ve hastalarda ciddi şikayetlere neden olduğu için günümüzde önerilmeyen teknikler arasına girmiştir. Yani lazer sadece kullanılmasının faydalı olduğu belirli müdahaleler için uygundur.

İlgili benzer bir makale >> "Lazerle Burun Estetiği" Kandırmacası!"

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…