Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 11 - Ameliyat Sonrası 2. Haftada Sizi Bekleyenler

Burun Estetiği Sonrası 2. Haftada Sizi Bekleyenler

Burun estetiği sonrası 2. hafta - Burun estetiği ameliyatından sonra ikinci hafta görülebilecek durumlar ve yapılması gerekenler
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, ikinci haftada, burun üzerindeki atel ve burun içerisindeki silikon splintler çıkarılmış olduğundan; ilk haftaya göre çok daha konforlu bir zaman geçireceksiniz!

Özellikle ikinci haftada, hastalarıma, akşam geç vakitlerde, serin havada yarım saatlik günlük yürüyüşlerine devam etmelerini, burun içerisine steril okyanus suyu spreyleri ve burun içi nemlendirici ilaçları kullanmalarını öneriyorum. Burun ucundaki dikiş bölümüne antibiyotikleri pomat sürülmesine yine devam edilmelidir. Bu hafta ağızdan alınan antibiyotik ve ağrı kesicilerin sonlandırılması uygun olacaktır.

İkinci Haftadan Sonra Normal Duş Alınabilir mi?

Burun estetiği sonrası 2. hafta - Burun estetiği ameliyatından sonra ikinci hafta görülebilecek durumlar ve yapılması gerekenlerBazı merkezlerde  ikinci haftadan sonra burun içerisine şehir şebeke suyu ve şampuan - sabun ürünlerinin girmesinden sakınca olmayacağına dair yazılar bulabilirsiniz! İkinci haftada henüz burun içi mukozal iyileşme tamamlanmamıştır. Bu dönemde çeşme suyu ve vücudumuzun cilt ve saç kısmında biriken bakteri ve diğer mikroorganizmalar burun içerisine girerek enfeksiyona neden olabilir. Bu hafta da başınızı geriye doğru atarak başka bir kişinin saçlarınızı yıkaması ve vücudunuzu kendinizin yıkaması uygundur. İdeal olan 3. haftadan sonra burnu sudan korumadan duş alınmaya başlanmasıdır.

İkinci Haftada da Yatış Pozisyonu Yine Önemli midir?

Burun estetiği sonrası 2. hafta - Burun estetiği ameliyatından sonra ikinci hafta görülebilecek durumlar ve yapılması gerekenler
Burun estetiği ameliyatı olan hastalarıma, ilk hafta baş yukarıda ve sırt üstü yatmalarını önermekteyim. İkinci haftada yüzdeki ödemde ciddi azalma sağlandıysa; yatay posizyonda yatılabilir. Uyku esnasında, her iki yana yastıklar konularak sırtüstü uyunulması, burnun üzerine, sağa ya da sola doğru darbenin gelmesini engelleyebilir. İkinci haftada burun ateli de olmadığından; unutularak yüz üstü yatılmaması unutulmamalıdır!

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…