Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 17 - Genel Anestezi Verilmeden Burun Estetiği Ameliyatı Yapılması Sağlıklı Olur Mu?

Burun Estetiği Ameliyatı Lokal Anestezi Altında Yapılabilir mi?

Burun estetiği anestezi şekli - Burun estetiği ameliyatlarında genel anestezi şart mı? - Lokal anestezi estetik burun ameliyatlarında hangi durumlarda kullanılır? - Rinoplasti ameliyatı ve anestezi şekli
Burun estetiği ameliyatları standart olarak genel anestezi altında yapılmaktadır ve ameliyat öncesi rutin olarak burun üzerindeki farklı bölgelere de lokal anestezik ilaçlar enjekte edilmektedir. Yani, hem genel anestezi hem de lokal anestezi aynı anda yapılmaktadır. Lokal anestezi, ameliyat esnasında  kan kaybını azaltır ve bize daha konforlu çalışma imkanı sunar. Bununla birlikte ameliyat sonrası ağrının da azalmasını sağlar. Tek başına lokal anesteiz altında da burun estetik ameliyatları yapılabilir. Örneğin, sadece sınırlı burun törpüleme, burun ucu estetiği, burun ucu kaldırma gibi ufak tefek bir iki işlem aynı anda yapıldığında genel anestezi verilmeyebilir. İleri derecede nazal septum deviasyonunun olduğu, arka tarafta septum deviasyonunun olduğu, eğri burunlarda lokal anestezik ilaçların her tarafa enjeksiyonu mümkün olmayabilir ve ameliyat süresi uzundur. Bu durumlarda genel anestezinin tercih edilmesi hastanın konforunu ve bizim de ameliyatı daha kolay yapmamızı sağlamaktadır. Bunun dışında, genel anesteziye engel teşkil eden bir sistemik hastalığın varlığında, burun ameliyatları lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Yoğun Hastanelerde Anestezi Riskleri Artar mı?

Ameliyat yapmayı planladığımız hastanelerde, anestezi uzmanından ayrı yoğun bakım uzmanının da olmasını, yoğun bakım şartlarının yeterli olmasını, yoğun bir hastane olmamasına dikkat etmemiz gerekiyor. Yeterli donanımı ve ekipmanı olan hastanelerde, yoğunluk artsa da; anestezi riskleri artmayabilir. Ameliyat önerdiğimiz hastanelerin, internet sitelerinden hasteneyi incelemeniz ve aklınıza takılan bir sorunuz varsa iletmenizi rica ederim.

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Estetiği Sonrası Sigara Kullanımı

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Sigara Kullanımı

Burun estetiği ameliyatından sonra sigara içilmesi dolaylı olarak yara iyileşmesini etkileyebilir daha fazla skar dokusu oluşumuna neden olabilir. Sigara içilmesi, doku beslenmesini etkilediği için iyileşme döneminde sigara kullanılmamalıdır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit de doku oksijenasyonunu etkilemektedir. Bu süre için tartışmalar mevcuttur. Kesin olmamakla birlikte özellikle burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 4 hafta sigara kullanılması sakıncalıdır. Bu süre farklı klinik ve hekimlere göre değişik ifade edilebilmektedir.

Sigara dumanında bulunan nikotin (kanlanmayı azalatarak doku iyileşmesini olumsuz etkiler), kabonmomonksit (doku oksijenasyonunu azaltark iyileşmeyi olumsuz etkiler) ve yanık ürünü partiküller (lokal enfeksiyonlara neden olabilir) burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme açısından farklı sorunlara neden olabilmektedir.

​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzm…