Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 18 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Kesici Kullanılması Gerekir mi?

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Kesici Kullanılması Gerekir mi?

Burun estetiği sonrası ağrı kesiciler nasıl kullanılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Burun estetiği sonrası ne kadar ağrı olur?
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, uygulanan işlemlere ve kişinin ağrı duyarlılığına göre değişen miktarlarda ağrı hissedilebilir. Çoğu hastamız genellikle ilk gün ya da ameliyat sonrasında takip eden birkaç gün ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymaktadır.

Burun Estetiği Sonrasında Hissedilen Ağrılar Dayanılmaz Değildir!

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun bölgesine soğuk steril serum emdirilmiş gazlı bezlerle baskı uygulama, cerrahi sahaya ağrı kesici ilaç enjeksiyonları, anatomiye saygılı ve dikkatli  işlemler, ameliyat sonrası ağrının azaltılmasında etkili olmaktadır. Genellikle tamponsuz ya da saf silikon tamponları kullanarak ameliyatı sonlandırıldığı için ameliyat sonrası burun içerisine baskı hissi ve burun tıkanıklığı da görülmez.

Ağrı Kesici İlaçların Hangi Etkilerinden Faydalanılır?

Burun estetiği sonrası ağrı kesiciler nasıl kullanılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Burun estetiği sonrası ne kadar ağrı olur?
Ameliyat sonrasında farklı ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Parasetamol haricindeki ağrı kesicilerin, "anti inflamatuar" etkileri de mevcuttur. Yani, ağrının azaltılması haricinde doku ödeminin azaltılmasında da olumlu etkileri olabilir. Aynı şekilde, parasetamol içeriği haricinde içeriği olanların, kanama riskinde artış ve mide ağrısına neden olma gibi yan etkileri de bulunmaktadır.


Ağrı Kesici İlaçların, Yüksek Doz Kullanılması, Ameliyat Sonrası Burun Kanaması Riskini Arttırabilir!

Burun estetiği sonrası ağrı kesiciler nasıl kullanılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Burun estetiği sonrası ne kadar ağrı olur?
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, parasetamol haricindeki tüm ağrı kesici ilaçların (Aspirin kadar olmasa da) kanama riskini arttırma riski bulunmaktadır. Özellikle, normal dozun üzerinde kullanılması durumunda burun kanaması riski artabilir. Burun içerisine konulan ve hastanın oldukça konforlu bir hafta geçimesini sağlayan saf silikon splintlerin burun kanamasını durdurucu etkisi yoktur. Yani, ağrı kesiciler fazla kullanıldığında ortaya çıkan burun kanamasının durdurulamaması durumunda, (ağrılı ve hiç sevmediğim) klasik burun tamponlarının yerleştirilmesi gerekebilir.

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur. Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması   Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma ne zaman takılır? - Burun estetiği sonrası pirsing ne zaman kullanılabilir? - Rinoplasti sonrası hızma ne zaman takılabilir?  Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 32 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Giderici Ürünler Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk giderici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak isterim. Arnica Jel Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum. Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülme

Alar Kollaps - Tanımı, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alar Kollaps Nedir? Alar Kollaps Tanımı - Alar Kollaps Belirtileri - Alar Kollaps Nedenleri - Alar Kollaps Tedavisi - Burnu Oluşturan Kemikler ve Kıkırdak Dokular - Burnun Görevleri ve Burun Solumasının Önemi Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu), burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), nazal polipler, enfeksiyon hastalıkları haricinde diğer bir neden olarak "alar kollaps", bazı hastalarda diğer nedenlerle birlikte ya da tek başına karşımıza çıkabilmektedir. Burnu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılardan, en altta olan ve burun kanatlarının şeklini sağlayanı "alar kıkırdak" ya da "alar kartilaj" dır. Alar kıkırdakların dış kanatları burun kanatlarının sertliğini ve nefes alma esnasında burun kanatlarının dayanıklılığını sağlamaktadır. Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Benzer makale linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Alar Kollaps Nasıl Ortaya Çıkar? Alar Kollaps Tan