Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 18 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Kesici Kullanılması Gerekir mi?

Rinoplasti Ameliyatı Sonrası Ağrı Kesici Kullanılması Gerekir mi?

Burun estetiği sonrası ağrı kesiciler nasıl kullanılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Burun estetiği sonrası ne kadar ağrı olur?
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, uygulanan işlemlere ve kişinin ağrı duyarlılığına göre değişen miktarlarda ağrı hissedilebilir. Çoğu hastamız genellikle ilk gün ya da ameliyat sonrasında takip eden birkaç gün ağrı kesici kullanma ihtiyacı duymaktadır.

Burun Estetiği Sonrasında Hissedilen Ağrılar Dayanılmaz Değildir!

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun bölgesine soğuk steril serum emdirilmiş gazlı bezlerle baskı uygulama, cerrahi sahaya ağrı kesici ilaç enjeksiyonları, anatomiye saygılı ve dikkatli  işlemler, ameliyat sonrası ağrının azaltılmasında etkili olmaktadır. Genellikle tamponsuz ya da saf silikon tamponları kullanarak ameliyatı sonlandırıldığı için ameliyat sonrası burun içerisine baskı hissi ve burun tıkanıklığı da görülmez.

Ağrı Kesici İlaçların Hangi Etkilerinden Faydalanılır?

Burun estetiği sonrası ağrı kesiciler nasıl kullanılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Burun estetiği sonrası ne kadar ağrı olur?
Ameliyat sonrasında farklı ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Parasetamol haricindeki ağrı kesicilerin, "anti inflamatuar" etkileri de mevcuttur. Yani, ağrının azaltılması haricinde doku ödeminin azaltılmasında da olumlu etkileri olabilir. Aynı şekilde, parasetamol içeriği haricinde içeriği olanların, kanama riskinde artış ve mide ağrısına neden olma gibi yan etkileri de bulunmaktadır.


Ağrı Kesici İlaçların, Yüksek Doz Kullanılması, Ameliyat Sonrası Burun Kanaması Riskini Arttırabilir!

Burun estetiği sonrası ağrı kesiciler nasıl kullanılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Burun estetiği sonrası ne kadar ağrı olur?
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, parasetamol haricindeki tüm ağrı kesici ilaçların (Aspirin kadar olmasa da) kanama riskini arttırma riski bulunmaktadır. Özellikle, normal dozun üzerinde kullanılması durumunda burun kanaması riski artabilir. Burun içerisine konulan ve hastanın oldukça konforlu bir hafta geçimesini sağlayan saf silikon splintlerin burun kanamasını durdurucu etkisi yoktur. Yani, ağrı kesiciler fazla kullanıldığında ortaya çıkan burun kanamasının durdurulamaması durumunda, (ağrılı ve hiç sevmediğim) klasik burun tamponlarının yerleştirilmesi gerekebilir.

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…