Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 19 - Ameliyat Sonrası Ağrı Olur mu?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur mu?

Burun estetiği sonrası ağrı olur mu? - Estetik burun ameliyatı sonrası ağrı olur mu? - Rinoplasti sonrası ağrı duyulur mu?
Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun derisi, burun kemiğinin zarı, kıkırdaklar ve burun kemiği değişen derecelerde zedelenmektedir. Güncel tekniklerin amacı, burun anatomisinin mümkün olan en az şekilde değiştirilmesi ve en az hasarın oluşturulmasıdır. Ameliyat esnasında, hekimin deneyimi ve bilgisi, ameliyattaki doku hasarını azalatabilir. Genellikle açık teknikle burun estetiği yapmayı tercih ediyorum ve hastalarımızın ameliyat sonrasında gerekirse basit ağrı kesici kullanmaları yeterli olmaktadır. Burun estetiği ameliyatı sonrasında duyulan ağrı, abartılı ve dayanılmaz değildir. Ameliyat esnasında, burun üzerine ağrı ve kanamayı azaltması için steril soğuk serum emdirilmiş gazlı bezler koymayı tercih ediyorum. Bu nedenle ameliyat çıkışı saçlarınız ıslak olabilir. Bunun dışında, hastalarımıza birçok işlem aynı anda yapılmışsa, özel anestezik ilaçları içeren kokteyl ağrı kesiciler damar yoluyla verilebilmektedir.

Ameliyat Sonrası Soğuk Uygulamanın Ağrı ve Kanama Üzerine Etkileri

Burun estetiği ameliyatından sonra çoğu hastanede, ameliyat sonrası baş yükseltilmesi ve soğuk uygulama yapılmaktadır. Özellikle 10-20 derece soğuk uygulamanın hem kanamanın azaltılması hem de yara iyileşmesi olumsuz etkilenmeden ağrının azaltılmasında etkisi olmaktadır. 0 derece ve daha düşük derecelerde soğuk uygulama yapılmasının, doku kanlanmasında ciddi azalma ve yara iyileşmesinde olumsuz etkilenmeye neden olabileceği gösterilmiştir. Bunun için burun estetiği sonrası "Hiloterapi Sistemi" denilen cihazlar geliştirilmiştir. Burun estetiği ameliyatı sonrasında, soğutma jelleri ya da eldiven içerisine doldurulmuş buzlar, soğuk uygulama için kullanılabilir. Bunun için farklı süreler tartışılsa da; ben genellikle 45 dk uygulama ve 15 dk ara verilmesini önermekteyim.

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…