Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 23 - Burun Ameliyatı Sonrası Burun Ucu Düşer mi?

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası Burun Ucu Düşer mi?

Burun estetiği sonrasında burun ucunda düşme - Burun ameliyatı sonrası burun ucunda düşme - Estetik burun ameliyatı sonrası burun düşmesi
Hastalarım genellikle bu soruyu internet ortamında elde ettikleri ve diğer hastaların şikayet ettikleri sorunları öğrendikleri için sık olarak sormaktadır. Burun estetiği ameliyatı esnasında, burnumuzun hemen hemen tüm destek noktaları bozulur ve yeniden onarılır. Özellikle burun ucu anatomisine uygun olarak ilave destek kıkırdağı "strut greft" hazırlanır ve yerleştirilir. Bunun dışında burun desteğini arttırıcı farklı kıkırdak grefti uygulamaları ve dikiş yöntemleri de mevcuttur. Burun ucu yerçekimine karşı burnun taşınmasında çok önemli olan kıkırdak bölgelerini içermektedir. Burun estetiği ameliyatları esnasında, özellikle burun ucunun yeniden sağlamlaştırılması için bu uygulamaların yapılması çok önemlidir. Aynı zamanda, burun ucunun sağlam ve sert olması, gülümseme esnasında burun ucunun aşağıya doğru yayılması için de engel olacaktır.
Şimdiye kadar burun ucunun ameliyat sonrasında aşağıya doğru yöneldiği hiçbir hastam olmamasına rağmen; cerrahi uygulamaların riskleri de beraberinde getirebileceğiniz ve risksiz hiçbir cerrahi müdahalenin olmadığını bilmek gerekir. Örneğin tüm destek yapıları yeniden sağlamlaştırılsa dahi; basit bir enfeksiyon sonrasında burun ucu kıkırdakları eriyerek burun ucunda aşağıya doğru yönelme olabilir. Anatomiye saygılı olma, burnun destek dokularını koruma, temiz ve steril koşullarda ameliyat yapılması, ameliyat sonrası uygun bakım ve doktor kontrolü ile bu riskler yok denecek kadar azaltılabilir.

Burun estetiği ile ile ilgili hasta fotoğraflarını "Burun Estetigi" linkinde bulabilirsiniz. Sadece burun ucu düşmesi değil çökmeler, gaga burun deformitesi, burun kanatlarında kapanma, burun septumunda geniş perforasyon, burun içerisinde yapışıklık olması gibi bir çok sorun ile ilgili tedavi olan hasta fotoğraflarını ve ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Konu ile ilgili göz atılabilecek linkler >> Dropped Tip After a Nose Job / Postoperative Dropping of the Nasal Tip After Rhinoplasty / Drooping tip after rhinoplasty / Can I have the tip of my nose lifted without full rhinoplasty?

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…