Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 25 - Ameliyat Sonrası Burun Kuruluğu ve Burun İçi Kabuklanma İçin Öneriler

Burun Estetiği Operasyonundan Sonra Burun Kuruluğu ve Burun İçi Kabuklanma İçin Öneriler

Burun estetiği sonrasında burun kuruluğu için öneriler - Burun estetiği sonrasında burun içerisinde kabuklanma - Estetik burun ameliyatı sonrası burun kuruluğu
Burun estetiği ve diğer burun ameliyatlarından sonra değişen miktarlarda burun kuruluğu ve burun içi kabuklanma görülebilmektedir. Özellikle burun eti küçültülmesi ameliyatı esnasında uygulanan radyofrekans enerjisi esnasında geçici mukozal hasar ortaya çıkabilmektedir.

Burun ameliyatlarından sonra zaten, okyanus suyu spreyler, burun nemlendirici ürünler önerilmektedir.

Bunların dışında su içilmesinin arttırılması, aşırı kahve, tuzlu içecek, alkol kullanılmasından kaçınılması, su oranı yüksek meyve ve sebzelerin tüketilmesi, oda içerisinde soğuk buhar makinelerinin çalıştırılması uygun olabilir. Tüm bu konularla ilgili ayrıntılı bilgileri "www.burunkurulugu.com" web sitesinde bulabilirsiniz.

Burun içi kabuklanma özellikle ilk birkaç haftadan sonra azalmaktadır. Hastalarıma 3. haftadan sonra eğer mevsim müsaitse temiz, tuzlu denizlere 1 haftalık tatil için gitmelerini öneriyorum. Bu 1 haftalık doğal deniz suyu tedavisi birçok hastada iyileşmenin hızlanması ve burun içi kabuklanmanın temizlenmesi için çok etkili olmaktadır. Aynı zamanda, deniz suyu ile sinüs rinse kullanılmasını da önermekteyim. Ameliyat sonrası ilk 3 hafta burun içerisine deniz suyu değmemesi uygun olabilir. Burun içerisinde kuruma hissi olan hastaların, burun içi nemlendirici damla, sprey ve diğer ürünleri 2 ay ve daha uzun süreli kullanmaları uygun olabilir.

Konu ile ilgili göz atılabilecek linkler >> Crusts in Nose Post Rhinoplasty Doctor Answers / Dallas Rhinoplasty: Nasal Surgery by the Masters, Third ... / Turbinate Reduction Rhinoplasty Treatment & Management

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.



“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…