Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 43 - Burun Masajı İçin Kullanılabilecek Kayganlaştırıcı Ürünler Hangileridir?

Burun Estetiği Sonrasında Burun Masajı İçin Kullanılabilecek Kayganlaştırıcı Ürünler

Burun estetiği sonrası burun masajı - Burun masajı nasıl yapılır? - Estetik burun ameliyatı sonrası burun masajı - Saf zeytinyağı - Kantaron yağı (kırmızı ve sarı kantaron) - Johnson Baby Yağ - Hint Yağı (Kastor Yağı) - Bio Oil - Essential oil (volatile oil, ethereal oil, aetherolea)
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, burun masajı yapılması konusunda farklı hekimlerin farklı uygulamaları bulunmaktadır. Burun masajı yanlış ve bilinçsiz yapıldığında, burun şeklinde bozulma ve tam tersi olumsuz doku iyileşmesine neden olabilmektedir. Burun masajı için kullanılabilecek yağ ve benzeri ürünleri sizlerle paylaşmak isterim. Bu yağların kullanılarak nasıl masaj yapılması gerektiği ve yağların temizlenmesi konusunda sizlerle ayrıntılı konuşacağımızı lütfen unutmayın (bu yağların açık deri kesisi alanına ve mukozal hasarlı bölgelere direk uygulanmamalıdır).


Burun masajı için kullanılabilecek yağlar ve diğer ürünler:

- Saf zeytinyağı
- Kantaron yağı (kırmızı ve sarı kantaron)
- Johnson Baby Yağ
- Hint Yağı (Kastor Yağı)
- Bio Oil
- Essential oil (volatile oil, ethereal oil, aetherolea)

Saf Zeytinyağı

Saf Zeytinyağı
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, saf zeytinyağı kullanılarak burun masajı yapılabilir. Zeytinyağının vitamin içeriği ve nemlendirici özellikleri olması nedeniyle farklı kozmetik ve temizlik ürünlerinde sık olarak kullanılmaktadır.
Konu ile ilgili bir tartışma platformu linki >> Rhino-septo-turb Reduction - 8 Months Post Op (Love It ...
Zeytinyağının faydaları ile ilgili makale (biraz abartılmış gibi geldi ...) >> Zeytinyağı mucizesi

Johnson's Baby Bebek Yağı

Johnson's Baby Bebek Yağı
Hastalarıma sık olarak önerdiğim bir üründür. Islak ya da nemli cilt üzerine uygulandığında; 10 kat daha fazla nemlendirmektedir. Bebekler için üretilmiş olan bu ürün, burun masajı için idealdir. Hasarlı cilt bölgelerine diğer yağlarda olduğu gibi masaj esnasında temas ettirilmemesi gerekmektedir.

Ürün üretici sayfasına göz atmak isterseniz >> JOHNSON’S® baby oil

Aynı ürünün Vitamin E ve Aloe Vera içeren formu da bulunmaktadır. Üretici firma linki  >> JOHNSON’S® baby oil with aloe vera & vitamin e

Kantaron Yağı

Kantaron Yağı
Sarı kantaron (Hypericum perforatum), Kılıç otu, Mayasıl otu ve Koyunkıran olarak da bilinir. Yapılan araştırmalar sonucu cilt hastalıklarına faydalı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Açık tenli kişilerde bitki kullanımı sırasında ışığa karşı hassasiyet oluştuğu için ışıklı ortamlardan sakınmaları önerilir. Kaynak >> Sarı kantaron - Vikipedi

Piyasada Kırmızı ve Sarı Kantaron Yağı olarak satılmaktadır.

Bio Oil

Bio Oil
Bio-Oil izleri ve kırışıklıkların görünümünü iyileştirmek yardımcı olmak için geliştirilmiş bir cilt bakım ürünüdür. Bio-Oil hızla emilir "kuru" Petrol ve hiçbir yağlı kalıntı bırakmaz. Bu ürünün yaşlanma karşıtı ve cilt nemini arttırıcı etkileri mevcuttur. Cilt lekelerini azaltığına dair yazılar da mevcuttur. Kaynak link >> What is bio oil?

Bio-Oil benzersiz madde PurCellin Oil ™, vitamin A ve E, Calendula, Lavanta ve Biberiye yağı ve Papatya özü içerir. Pek sık önerdiğim bir ürün değildir.

Hint Yağı (Kastor Yağı)

Hint Yağı (Kastor Yağı)
Hint yağı bitkisi (Ricinus communis), anavatanı Hindistan olan, sütleğengiller familyasından bir bitki türü.

Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde doğal olarak yetişir veya kültürü yapılır. Tohumlarında bulunan risin maddesi zehirlidir.

Tohumlarından elde edilen yağ, renksiz-soluk satı renkli, hafif kokulu bir yağdır. Tıpta kullanımı yaygındır. Yağın bileşimini özellikle Risinoleik asit oluşturur. Yağın incebağırsaklar üzerinde müshil etkisi vardır. Sanayide sabun ve boya yapımında, dericilikde, mürekkep yapımında, issiz yanması ve beyaz alev vermesi nedeniyle kandillerde de bol miktada kullanılmıştır. Bebekler için pişik önleyici kremlerde de katkı maddesi olarak bulunur. Kaynak link >> Hint yağı bitkisi - Vikipedi

Sık önerdiğim bir ürün değildir.

Essential Oil  (Volatile Oil, Ethereal Oil, Aetherolea)

Essential Oil  (Volatile Oil, Ethereal Oil, Aetherolea)
Bu yağlar esas olarak buhar damıtma (örneğin, okaliptüs yağı) veya  bitkilerden (greyfurt yağı)elde edilen kokulu yağlardır. Bununla birlikte, terim, aynı zamanda bazen bir çözücü ekstresi ile bitki maddesinden ekstrakt kokulu yağların birleştirilmei ile elde edilen yağları tanımlamak için kullanılır. Kaynak link >> Aromatherapy - Wikipedia, the free encyclopedia

Sık önerdiğim bir ürün değildir.

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…