Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 44 - Burun Nemlendiricileri Nasıl Kullanılmalıdır?

Burun Estetiği Sonrasında Burun Nemlendiricileri Nasıl Kullanılmalıdır?

Burun nemlendiricilerinin nasıl kullanılması gerekir? - Burun nemlendiricisi nasıl kullanılması? - Burun estetiği sonrası burun nemlendiricileri nasıl kullanılmalıdır?
Piyasada burun nemlendiricisi tedaviye yardımcı ürün olarak üretilmiş olan çok farklı ürün bulunmaktadır. Özellikle burun estetiği, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı sonrasında, burun içerisinde ortaya çıkan mukozal hasarın daha çabuk iyileşmesi ve ameliyat sonrasındaki burun içerisinde kabuklanma ve kurumanın en aza indirilmesi amacıyla bu ürünler tercih edilmektedir. Bu ürünlerin içeriğinde genellikle hyaluronik asit, pantenol, gliserol, sellüloz, susam yağı, allantoin, avokado yağı, shea yağı ve benzeri maddeler bulunmaktadır.

Bu ürünlerin kullanımı ile ilgili çok farklı görüşler bulunabilir. Ben genellikle ameliyat sonrası ilk haftalarda, epitelizan özelliği bulunan ve içerisinde vazelin ya da zeytinyağı türevleri bulunan tedaviye yardımcı ürün olarak satılan burun nemlendiricilerinin kullanılmasını önermekteyim.

Burun nemlendirici ürünler ve burun kuruluğu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Kuruluğu ile İlgili Sık Sorulan Sorular ve Cevapları / Burun Kuruluğu Tedavisi

Piyasada Bulunan,  Burun Nemlendiricisi Tedaviye Yardımcı Ürün Olarak Satılan İlaçlar

Burun nemlendiricilerinin nasıl kullanılması gerekir? - Burun nemlendiricisi nasıl kullanılması? - Burun estetiği sonrası burun nemlendiricileri nasıl kullanılmalıdır?
Burun ameliyatları sonrasında burun içerisindeki mukozal iyileşmenin hızlandırılması, burun kuluğu tedavisi ve burun içi kabuklanmanın önlenmesi amacıyla tedaviye yardımcı ürün olarak satılan ürünlerin bir kısmı aşağıdaki gibi sıralabilir:

- Rinopanteina damla / sprey
- Nazalnem damla / sprey
- SiccNasal® Merhem
- Sinomarin Nemlendirici Burun Kremi
- Siozwo Nazal Bakım Kremi
- Bruno Antidry Nemlendirici Sprey
- Tonimer Jel
- Hysan Baby Nemlendirici Burun Damlası
- Hylonem Burun Spreyi ve Hylonem Burun Merhemi

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Burnunuzu Karıştırmayın!

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Burnunuzu Karıştırmayın!
Burun ameliyatlarından sonra parmak, peçete, kağıt havlu ya da kulak temizleme çubuğu ile burun içerisinin karıştırılması, burun mukozasında nem kaybı ve tahribata neden olabilir. Ameliyattan  sonraki (özellikle ilk 2 ay boyunca) burun içerisindeki iyileşme sürecinin devam ettiği süre boyunca burun içerisi sadece tuzlu sularla temizlenmelidir.Burun nemlendirici ilaçların yaptığı etkinin tam tersi bir etkiyle, burun karıştırılırsa, burun içerisindeki kabuklanma, kanama ve burun kuruluğu hissi kolayca artabilmektedir.

Benzer bir makale >> Soğuk Havalarda Burun Kuruluğunu Önlemek ve Burun İçi Bakım İçin Birkaç ÖneriBurun Estetiği Ameliyatı Sonrası Haftasına Göre Sizi Bekleyen Değişiklikler

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Estetiği Sonrası Sigara Kullanımı

Rinoplasti Operasyonu Sonrası Sigara Kullanımı

Burun estetiği ameliyatından sonra sigara içilmesi dolaylı olarak yara iyileşmesini etkileyebilir daha fazla skar dokusu oluşumuna neden olabilir. Sigara içilmesi, doku beslenmesini etkilediği için iyileşme döneminde sigara kullanılmamalıdır. Sigara dumanında bulunan karbonmonoksit de doku oksijenasyonunu etkilemektedir. Bu süre için tartışmalar mevcuttur. Kesin olmamakla birlikte özellikle burun estetiği ameliyatı sonrası ilk 4 hafta sigara kullanılması sakıncalıdır. Bu süre farklı klinik ve hekimlere göre değişik ifade edilebilmektedir.

Sigara dumanında bulunan nikotin (kanlanmayı azalatarak doku iyileşmesini olumsuz etkiler), kabonmomonksit (doku oksijenasyonunu azaltark iyileşmeyi olumsuz etkiler) ve yanık ürünü partiküller (lokal enfeksiyonlara neden olabilir) burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme açısından farklı sorunlara neden olabilmektedir.

​Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzm…