Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 52 - Okyanus Suyu Spreyler Nasıl Kullanılmalı?

Burun Estetiği Sonrasında Okyanus Suyu Spreyler Nasıl Kullanılmalı?

Burun estetiği ameliyatı sonrası okyanus suyu spreyler nasıl kullanılmalı? - Estetik burun ameliyatı sonrası tuzulu su kullanımı - Estetik burun ameliyatı sonrasından Sinüs Rinse kullanımı - Estetik burun ameliyatı sonrası evde tuzlu su ile burun içi yıkama
Okyanus suyu (ya da deniz suyu) spreyler, genellikle steril olarak basınçlandırılmış şişelerde satılırlar. Okyanus suyundaki tuzun burun mukozasında ödem giderici, antiinflamatuar ve farklı iyileştirici etkileri bulunmaktadır. Burun ameliyatlarından sonra bu ürünlerin etkili ve doğru kullanılması, burun içerisinin çok daha hızlı iyileşmesini sağlayabilir. Özellikle burun eti ve deviasyon ameliyatı da birlikte yapıldığında, burun içerisindeki değişen miktarlarda ortaya çıkan mukozal hasarın, daha erken zamanda iyileşebilmesi için bu ürünlerin kullanılması çok önemlidir.

Okyanus suyu spreylerin, ameliyat sonrasında günde en az 4 sefer kullanılması gerekmektedir. Hastalarıma genellikle, günde en az 4 sefer ve ilave olarak her burun tıkanıklığı olduğunda kullanılmasını önermekteyim. Okyanus suyu sprey kullanımından 10 dk sonra (burun içi kuruduktan sonra) burun nemlendirici damlaların da kullanılması öneriyorum.

Genellikle tuz içeriği yüksek olan "Sinomarin Adults Nasal Sprey 125ml" kullanılmasını önermekteyim. Bu sprey, lavaboda, baş öne eğikken, her bir burun deliğine uzun bir fıs ya da kısa iki fıs sıkılmasını, sıkılırken içeriye burundan nefes çekilmesini ve içeriye genize doğru suyun girdiği fark edilirse işlemin sonlandırılmasını, geniz arkasından gelen tuzlu suyun tükürülmesini öneriyorum. Bu uygulamadan 10 dk sonra yatakta, baş geriye doğru iken burun nemlendirici damladan her bir burun deliğine 2 damla damlatılmasını da öneriyorum.

Ameliyat Sonrası Doğal Kabuk ve Akıntı Temizleme Aracı Olarak "Sinomarin ENT Hipertonik Sprey Deniz Suyu Solüsyonu" Kullanabilirsiniz!

Burun estetiği ameliyatı sonrasında, özellikle ilk hafta sonrası burun içerisinde kabuklanma, tıkanma gibi belirtiler ortaya çıktığında; hastalarıma burun içerisini doğal bir yolla temizleme aracı olarak, yüksek basınçlı ve tuz oranı yüksek bir septey olan "Sinomarin ENT Hipertonik Sprey Deniz Suyu Solüsyonu" önermekteyim. Bu spreyin basıncı normal "Sninomarin 125 ml Sprey" den daha fazla olduğundan ilk 2 hafta kanama riskini arttırabilir. Bu nedenle, bu ürünü mümkünse ikinci haftadan sonra kullanılmasını önermekteyim. İlk haftadan sonra burun içerisinde az miktarda kabuk olsa da; bu tıkanıklık alanları hastayı rahatsız ettiğinde bu ürün kontrollü bir şekilde kullanılabilir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Yüksek Volümlü Burun İçi Yıkama Sistemleri "Sinüs Rinse" ve "Rhino Horn" Kullanımı

"Sinüs Rinse" ve "Rhino Horn"
Burun estetiği ameliyatı sonrasında yüksek volümlü burun içi yıkama sistemleri olan "Sinüs Rinse" ve "Rhino Horn" 2. haftadan sonra kullanılması uygun olabilir. Bu ürünlerde kaynatılmış soğutulmuş çeşme suyu ya da kaynak suları kullanılmaktadır. Yani steril bir burun yıkama yöntemi değildir. Ameliyat sonrası erken dönemde enfeksiyon riskini arttırabilir. Bunun dışında, sinüs rinse basınçlı bir yıkama sistemidir ve aynı şekilde erken dönemde kanam riskini arttırabilir.

Sinüs Rinse Nedir, Nasıl Hazırlanır, Nasıl Kullanılır, Riskleri Nelerdir, Şişesi Nasıl Temizlenir?


Hastalarıma 2. haftadan sonra sabah akşam Sinüs Rinse kullanılmasını ve aralarda Sinomarin ENT Hipertonik Sprey Deniz Suyu Solüsyonu kullanılmasını öneriyorum.


Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur. Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması   Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma ne zaman takılır? - Burun estetiği sonrası pirsing ne zaman kullanılabilir? - Rinoplasti sonrası hızma ne zaman takılabilir?  Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 32 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Giderici Ürünler Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk giderici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak isterim. Arnica Jel Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum. Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülme

Alar Kollaps - Tanımı, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alar Kollaps Nedir? Alar Kollaps Tanımı - Alar Kollaps Belirtileri - Alar Kollaps Nedenleri - Alar Kollaps Tedavisi - Burnu Oluşturan Kemikler ve Kıkırdak Dokular - Burnun Görevleri ve Burun Solumasının Önemi Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu), burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), nazal polipler, enfeksiyon hastalıkları haricinde diğer bir neden olarak "alar kollaps", bazı hastalarda diğer nedenlerle birlikte ya da tek başına karşımıza çıkabilmektedir. Burnu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılardan, en altta olan ve burun kanatlarının şeklini sağlayanı "alar kıkırdak" ya da "alar kartilaj" dır. Alar kıkırdakların dış kanatları burun kanatlarının sertliğini ve nefes alma esnasında burun kanatlarının dayanıklılığını sağlamaktadır. Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Benzer makale linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Alar Kollaps Nasıl Ortaya Çıkar? Alar Kollaps Tan