Ana içeriğe atla

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatının Zorlukları ...

Revizyon Rinoplasti Neden Zor Bir Ameliyattır?

Revizyon burun estetiği neden zor bir ameliyattır?- Üçüncü kez burun estetiği - Revizyon burun estetiği - Tersiyer burun estetiği - Tersiyer rinoplasti
Revizyon burun estetiği neden zor bir ameliyattır?- Üçüncü kez burun estetiği - Revizyon burun estetiği - Tersiyer burun estetiği - Tersiyer rinoplasti

Burun estetiği ameliyatı esnasında, burnun destek dokuları bozulur ve yeniden onarılır. Bunun yanında burun kemiği ve burun kıkırdaklarına yönelik de işlemler yapılır. Bu işlemler yapılırken, gereğinden fazla eksiltme, gereğinden fazla bırakma ya da asimetrik bırakmaya bağlı olarak farklı deformiteler ortaya çıkabilir. Yukarıda, yurt dışında burun estetiği ameliyatı yapılmış ve pollybeak deformitesi ("gaga deformitesi" ya da "kuş gagası deformitesi") ortaya çıkan hastanın fotoğrafı ve revizyon burun estetiği yapıldıktan sonraki 1. haftada çekilen fotoğrafı görülmektedir.

Bunun dışında, burun kıkırdaklarının fazla alınmasına bağlı "sıkılmış burun (pinched nose)", burun ucunun yukarıya doğru aşırı kaldırılmasına bağlı "domuz burun", burun ucu destek dokusu ve kıkırdaklarının aşırı alınmasına bağlı "burun ucunda düşme", burun sırtındaki çökmeye bağlı "Ters V deformitesi", burun kıkırdaklarının asimetrik olarak bırakılmasına bağlı "eğri burun" deformitesi ortaya çıkabilir.

Kalın Derili Burun Estetiği - Kalın Derili Rinoplasti -  Etnik Revizyon Burun Estetiği  - Tersiyer Revizyon Etnik Burun Estetiği - Kalın Derili Revizyon Rinoplasti - Kalın Derili Revizyon Burun Estetiği
Kalın Derili Burun Estetiği - Kalın Derili Rinoplasti -  Etnik Revizyon Burun Estetiği  - Tersiyer Revizyon Etnik Burun Estetiği - Kalın Derili Revizyon Rinoplasti - Kalın Derili Revizyon Burun Estetiği

"Revizyon burun estetiği" ya da "sekonder burun estetiği - ikinci burun estetiği", "tersiyer burun estetiği - üçüncü burun estetiği", ilk burun estetiği sonrasında yapılan ikinci burun estetiği ameliyatı anlamına gelmektedir. Revizyon burun estetiğinde burunda mevcut bırakılan doğal kıkırdaklar yeterli olmayabilir ya da burunda farklı yapışıklıklar ortaya çıkmış olabilir. Değişen anatomik yapının yüze yakışan ve doğal görünen bir burun haline getirilebilmesi için revizyon rinoplastiyi yapan hekimin bilgi ve deneyimi çok önemlidir.

Revizyon rinoplastide burunda bırakılan kıkırdaklar yeterli olmazsa, kulak kepçesi kıkırdağı ya da kaburga kıkırdakları kullanılabilmektedir.

Temporal Kas Fasyası ve Revizyon Burun Estetiği

Temporal Kas Fasyası
Temporal Kas Fasyası
Revizyon burun estetiği ameliyatlarında, özelikle burun sırtında düzensizlik olan ya da doku kaybı olan, çok ince deri özellikleri olan hastalarda deri altına doğal kamuflaj ve dolgu malzemesi olan şakaklardaki temporal kasın zarı (fasyası) greft olarak alınabilir. Bu işlem sonrasında hastanın başına yaklaşık 5 gün süreyle baskılı bandaj uygulaması gerekebilmektedir.

Revizyon burun ucu estetiği
Revizyon burun ucu estetiği

Yukarıdaki fotoğraflarda, önceden burun estetiği yapılmış olan ve sadece burun ucuna yönelik ikinci bir müdahale yapılan hastanın fotoğrafları görülmektedir. Revizyon burun ucu estetiği, burun kemiğine müdahele yapılmaksızın sadece burun ucunun yeniden şekillendirilmesi amacıyla yapılmaktadır. Yukarıda görüldüğü gibi, anatomisi değiştirilmiş ve asitmetrik burun yapısının doğal ve simetrik hale getirilebilmesi, primer burun ameliyatlarına göre daha zordur.

Işınlanmış Kadavra Kaburga Kıkırdağı ve Revizyon Burun Estetiği

Işınlanmış Kadavra Kaburga Kıkırdağı
Işınlanmış Kadavra Kaburga Kıkırdağı

Revizyon burun ameliyatlarında, bazen burun içerisinde yeterli miktarda kıkırdak dokusu bulunamadığında, hastanın kendi kulak kepçesi kıkırdağı, kaburga kıkırdağı kullanılabilir ya da bu dokulardan greft alınmasını istemeyen hastalarda ya da kendi kaburga kıkırdaklarından önceden greft alınması işlemi yapılmış olan hastalarda, ışınlanmış ve doğuk paketlenmiş (- 85 derece gibi), kadavralardan elde edilen kıkırdak greftler kullanılabilmektedir. Yukarıdaki fotoğrafların üzerini tıkladığınızda, büyük boy ayrı resim olarak açılmaktadır.

Işınlanmış Kadavra Kaburga Kıkırdağı
Işınlanmış Kadavra Kaburga KıkırdağıKaburga kıkırdağı kullanılarak yapılan revizyon burun estetiği ameliyatı videosunu yukarıda izleyebilirsiniz Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Kaburga Kıkırdağı İle Revizyon Burun Estetiği Ameliyatı

Gore-Tex Damar Grefti ve Revizyon Burun Estetiği

Gore-Tex Damar Grefti
Gore-Tex Damar Grefti

Önceden yapılan estetik burun ameliyatı sonrasında, burun üzerinde çökmeler ya da pürüzlenmeler olan hastalarda, burun derisi ince olan hastalarda pürüzsüze yakın bir burun sırtı elde edebilmek için Gore-Tex Damar greftlerinden (GORE-TEX® Vasküler Greft) faydalanılabilir. Yukarıda 5 mm x 10 cm boyutlarında pediatrik vasküler greft görülmektedir. Bu greftin kullanıldığı revizyon burun estetiği ameliyatı, öncesi ve sonrası hasta fotoğraflarını aşağıda görebilirsiniz.

Revizyon burun estetiği öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun EstetiğiRevision Rhinoplasty in Istanbul

Burun ucu estetiği öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…