Ana içeriğe atla

Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri

Intranazal Silikon Splint Neden Kullanılır?

Burun ameliyatları sonrasında aşağıdaki nedenlerden dolayı farklı özelliklerde burun tamponları burun içerisine yerleştirilmektedir:

- Burun içerisinde yapışıklıkları engellemek
- Burun septumunu sabitlemek
- Kanamayı engellemek
- Nazal septumda kan birikmesini engellemek

Burun tamponları bu özelliklerden birini ya da birkaçını sağlayabilmektedir.

Burun Tamponlarının Özellikleri, Avantajları ve Dezavantajları

Silikon Splint - Burun Tamponu - Tamponsuz Burun Ameliyatı - Silikon Splintin Avantajları - Burun Tamponlarının Özellikleri - Burun Ameliyatlarında Kullanılan Tamponlar
Silikon Splint - Burun Tamponu - Tamponsuz Burun Ameliyatı - Silikon Splintin Avantajları - Burun Tamponlarının Özellikleri - Burun Ameliyatlarında Kullanılan Tamponlar

Burun tamponlarının özellikleri, avantajları ve dezavantajları aşağıdaki şekilde sunulabilir:

- Burun içerisinde şişen ve burun içerisindeki dokulara baskı uygulayan Merocell Tamponlar kanama kontrolünde birçok avantaja sahiptir. İçlerinde silikon havayolu bulunan formları da mevcuttur. Bununla birlikte burun içerisindeki dokulara çık sıkı basınçla yapışabilir, çıkarılırken ağrıya neden olurlar ve enfeksiyon riskini arttırabilirler. Burun içerisinde genellikle en fazla 3 gün tutulurlar.
- Burun içerisinde kanama alanlarına kendiliğinden yapışan ve eriyerek burun içerisinden atılan spongostan ve Nasapore türevi tamponların kanama kontrolü etkisi Merocel Tamponlar kadar olmasa da vardır. Ağrısız bir şekilde kendiliğinden ya da okyanus suyu sprey kullanıldığında çıkabilir. 3-4 gün burun içerisinde kalabildiklerinden, burun eti ameliyatı sonrası şien burun etleri ile nazal septum arasındaki izolasyon görevini bu süreden daha uzun yapamadıklarından nadiren de olsa burun septumu ve burun eti arasında yapışıklıkları engelleyemeyebilirler.

- Nazal Silikon Splint' ler burun içerisinde burun ucuna bir dikişle tutturularak yaklaşık 7 gün boyunca yerinde tutulurlar. Enfeksiyon riskini arttırmazlar. Hava deliği olduğundan hastanın nefes almasına olanak sağlarlar. Dikiş alındığında, acısız ve kolayca burun içerisinden çıkarılabilirler. Burun içerisinde 7 gün tutulabildiğinden bu sürenin sonunda genellikle burun içi mukoza iyileşme süreci çoğunlukla tamamlandığı için burun içi yapışıklıkları engellerler. Silikon Splintlerin dış kısmında kanamayı durduran spongostan türevi maddeler içeren formları da mevcuttur.


Yukarıdaki videoda, deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisine yerleştirilen ve septumun ön kısmına tespit edilen silikon splintler görülmektedir.

Silikon Burun Tamponu Nasıl Çıkarılır? (Nasal Splint Removal)

Tamponsuz Burun Ameliyatı mı Yoksa Silikon Splint Kullanılarak Yapılan Burun Ameliyatı mı Daha Avantajlı?

Silikon burun tamponu - Silikon splint
Silikon burun tamponu - Silikon splint
Burun ameliyatlarından burun kıkırdağı eğriliği ameliyatları tek başına yapıldığında tampon kullanılmayabilir. "ENTact Septal Stapler" denilen burun içi stapler uygulama sistemi ile nazal septum ameliyat sonrası stabil hale getirilebilir. Bununla birilikte burun eti ameliyatı da yapıldıysa, şişen burun etleri nazal septumla temas edebilmekte ve temas noktalarında yapışıklıklar (burun içi sineşiler) ortaya çıkabilmektedir. Burun eti ameliyatı ve deviasyon ameliyatı birlikte yapıldığında silikon splint yerleştirilmesi, burun içerisinde yapışıklık olmasını engeller, burun septumunun sabit kalmasını sağlar ve içerisindeki delik sayesinde hastanın splint çıkarılana kadar burundan nefes almasına olanak sağlar.

Silikon Splint' lerin bu avantajları nedeniyle burun ameliyatlarından sonra kullanılması, ameliyat başarını etkileyebilmektedir.

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur. Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması   Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma ne zaman takılır? - Burun estetiği sonrası pirsing ne zaman kullanılabilir? - Rinoplasti sonrası hızma ne zaman takılabilir?  Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 32 - Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Ödem ve Morluk Giderici İlaçlar Nasıl Kullanılabilir?

Burun Estetiği Sonrası Ödem ve Morluk Giderici Ürünler Burun estetiği ameliyatı sonrasında, göz altlarında ve burnun yanak komşuluklarında, değişen miktarlarda morarma ve ödem görülebilir. Bu durum cerrahi tekniğe, ameliyatın yapıldığı mevsime, burun kemiğine yapılan müdahaleye, hastanın yara iyileşmesi özelliklerine göre değişebilir. Ameliyat sonrasında, morluk giderici olarak üretilmiş çeşitli tedaviye yardımcı ürünler kullanılabilir. Bu ürünlerden bazılarını aşağıda paylaşmak isterim. Arnica Jel Bu ürün içerisinde, "Arnica Montana Çiçeği" nden elde edilen ekstrat bulunmaktadır. Ödem ve morluk giderici tedaviye yardımcı ürün olarak kullanılmaktadır. Jel ve krem formu mevcuttur. Bu ürünü hastalarıma, ameliyat sonrası ilk hafta günde 3 ya da 4 sefer yanak ve atele  komuşu bölgelere sürülmesini, ilk hafta sonrasında ise ilave olarak burun üzerine de sürülmesini öneriyorum. Ürünle ilgili uyarı olarak bilinmesi gerekenler, göze, mukozal alanlara, açık yaralara sürülme

Alar Kollaps - Tanımı, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Alar Kollaps Nedir? Alar Kollaps Tanımı - Alar Kollaps Belirtileri - Alar Kollaps Nedenleri - Alar Kollaps Tedavisi - Burnu Oluşturan Kemikler ve Kıkırdak Dokular - Burnun Görevleri ve Burun Solumasının Önemi Burun tıkanıklığı nedenleri arasında, burunda kıkırdak eğriliği (nazal septum deviasyonu), burun eti büyümesi (konka hipertrofisi), nazal polipler, enfeksiyon hastalıkları haricinde diğer bir neden olarak "alar kollaps", bazı hastalarda diğer nedenlerle birlikte ya da tek başına karşımıza çıkabilmektedir. Burnu oluşturan kemik ve kıkırdak yapılardan, en altta olan ve burun kanatlarının şeklini sağlayanı "alar kıkırdak" ya da "alar kartilaj" dır. Alar kıkırdakların dış kanatları burun kanatlarının sertliğini ve nefes alma esnasında burun kanatlarının dayanıklılığını sağlamaktadır. Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Benzer makale linki >> Burun Kanadı Çökmesi ve Tedavisi Alar Kollaps Nasıl Ortaya Çıkar? Alar Kollaps Tan