Ana içeriğe atla

Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri

Intranazal Silikon Splint Neden Kullanılır?

Burun ameliyatları sonrasında aşağıdaki nedenlerden dolayı farklı özelliklerde burun tamponları burun içerisine yerleştirilmektedir:

- Burun içerisinde yapışıklıkları engellemek
- Burun septumunu sabitlemek
- Kanamayı engellemek
- Nazal septumda kan birikmesini engellemek

Burun tamponları bu özelliklerden birini ya da birkaçını sağlayabilmektedir.

Burun Tamponlarının Özellikleri, Avantajları ve Dezavantajları

Silikon Splint - Burun Tamponu - Tamponsuz Burun Ameliyatı - Silikon Splintin Avantajları - Burun Tamponlarının Özellikleri - Burun Ameliyatlarında Kullanılan Tamponlar
Silikon Splint - Burun Tamponu - Tamponsuz Burun Ameliyatı - Silikon Splintin Avantajları - Burun Tamponlarının Özellikleri - Burun Ameliyatlarında Kullanılan Tamponlar

Burun tamponlarının özellikleri, avantajları ve dezavantajları aşağıdaki şekilde sunulabilir:

- Burun içerisinde şişen ve burun içerisindeki dokulara baskı uygulayan Merocell Tamponlar kanama kontrolünde birçok avantaja sahiptir. İçlerinde silikon havayolu bulunan formları da mevcuttur. Bununla birlikte burun içerisindeki dokulara çık sıkı basınçla yapışabilir, çıkarılırken ağrıya neden olurlar ve enfeksiyon riskini arttırabilirler. Burun içerisinde genellikle en fazla 3 gün tutulurlar.
- Burun içerisinde kanama alanlarına kendiliğinden yapışan ve eriyerek burun içerisinden atılan spongostan ve Nasapore türevi tamponların kanama kontrolü etkisi Merocel Tamponlar kadar olmasa da vardır. Ağrısız bir şekilde kendiliğinden ya da okyanus suyu sprey kullanıldığında çıkabilir. 3-4 gün burun içerisinde kalabildiklerinden, burun eti ameliyatı sonrası şien burun etleri ile nazal septum arasındaki izolasyon görevini bu süreden daha uzun yapamadıklarından nadiren de olsa burun septumu ve burun eti arasında yapışıklıkları engelleyemeyebilirler.

- Nazal Silikon Splint' ler burun içerisinde burun ucuna bir dikişle tutturularak yaklaşık 7 gün boyunca yerinde tutulurlar. Enfeksiyon riskini arttırmazlar. Hava deliği olduğundan hastanın nefes almasına olanak sağlarlar. Dikiş alındığında, acısız ve kolayca burun içerisinden çıkarılabilirler. Burun içerisinde 7 gün tutulabildiğinden bu sürenin sonunda genellikle burun içi mukoza iyileşme süreci çoğunlukla tamamlandığı için burun içi yapışıklıkları engellerler. Silikon Splintlerin dış kısmında kanamayı durduran spongostan türevi maddeler içeren formları da mevcuttur.


Yukarıdaki videoda, deviasyon ameliyatı sonrasında burun içerisine yerleştirilen ve septumun ön kısmına tespit edilen silikon splintler görülmektedir.

Silikon Burun Tamponu Nasıl Çıkarılır? (Nasal Splint Removal)

Tamponsuz Burun Ameliyatı mı Yoksa Silikon Splint Kullanılarak Yapılan Burun Ameliyatı mı Daha Avantajlı?

Silikon burun tamponu - Silikon splint
Silikon burun tamponu - Silikon splint
Burun ameliyatlarından burun kıkırdağı eğriliği ameliyatları tek başına yapıldığında tampon kullanılmayabilir. "ENTact Septal Stapler" denilen burun içi stapler uygulama sistemi ile nazal septum ameliyat sonrası stabil hale getirilebilir. Bununla birilikte burun eti ameliyatı da yapıldıysa, şişen burun etleri nazal septumla temas edebilmekte ve temas noktalarında yapışıklıklar (burun içi sineşiler) ortaya çıkabilmektedir. Burun eti ameliyatı ve deviasyon ameliyatı birlikte yapıldığında silikon splint yerleştirilmesi, burun içerisinde yapışıklık olmasını engeller, burun septumunun sabit kalmasını sağlar ve içerisindeki delik sayesinde hastanın splint çıkarılana kadar burundan nefes almasına olanak sağlar.

Silikon Splint' lerin bu avantajları nedeniyle burun ameliyatlarından sonra kullanılması, ameliyat başarını etkileyebilmektedir.

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…