Ana içeriğe atla

Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı

Tamponsuz Burun Estetiği

Burun ameliyatları (burun estetiği ameliyatı, deviasyon ameliyatı, burun eti ameliyatı, smr ameliyatı ve burun ucu estetiği ameliyatı) esnasında ameliyat bitiminde genellikle burun içerisinde kanama alanlarını durdurmak ve yapışıklıkları önlemek amacıyla çeşitli materyaller kullanılmaktadır.

Tamponsuz burun estetiği - ENTact Septal Stapler - Tamponsuz burun eğriliği ameliyatı - İnternal Silikon Splint - Silikon Nazal Splint - Merocell tampon
Tamponsuz burun estetiği - ENTact Septal Stapler - Tamponsuz burun eğriliği ameliyatı - İnternal Silikon Splint - Silikon Nazal Splint - Merocell tampon

Burun tamponları genellikle burun ameliyatları (smr ameliyatı, septoplasti ameliyatı, kıkırdak eğriliği ameliyatı, burun estetiği ameliyatı, burun ucu estetiği ameliyatı, burun eti ameliyatı, konka radyofrekansı ameliyatı) sonrasında ya da burun kanaması (epistaksis) sonrasında burun içerisine yerleştirilen materyallerdir.

Çok farklı çeşit yapıda ve özellikte burun tamponu mevcuttur. Kendiliğinden eriyebilen, silikon yapıda olan, burun içerisinde şişen (merocell tampon) gibi birçok çeşit burun tamponu kullanımdadır.

ENTact Septal Stapler İle Tamponsuz Burun Ameliyatı


ENTact Septal Stapler
"ENTact Septal Stapler" burun eğriliği, kıkırdak eğriliği, septoplasti, smr ameliyatı, rinoplasti - burun estetiği ameliyatı esnasında, burun boşluğunu ikiye ayıran septal kıkırdağın her iki tarafında bululan kıkırdak zarının (mukoperikondrium) pratik ve sıkı bir şekilde birbirine sabitlenmesini sağlayan bir ürün.

Her bir burun deliğine giren zımba şekildeki aletin içerisinde 8 adet eriyebilen (rezorbabl) implant mevcut.

"ENTact Septal Stapler" için kullanım animasyonunu izleyebileceğiniz link >> ENTact Septal Stapler Uygulama Animasyon

Normalde eriyebilen dikişlerle de aynı işlem yapılsa da bu cihaz ameliyat süresini kısalttabilir.

Silikon Burun Tamponları (İnternal Silikon Splint - Silikon Nazal Splint)

Silikon Burun Tamponları (İnternal Silikon Splint - Silikon Nazal Splint)
Kıkırdak eğriliği ameliyatı sonrası, burun estetiği sonrası ve burun eti ameliyatı sonrasında burun içerisine yerleştirilen silikon tampon (internal silikon splint)' lerin birçok avantajı bulunmaktadır.

Bu avantajlar:

- Klasik burun tamponları gibi burun içerisindeki dokulara yapışmaz ve çıkarılırken hastaların duyabileceği acıyı en aza indirir
- Burun septumunun uç kısmına tek bir dikişle sabitlendiği için, hasta hapşırdığında genellikle kendiliğinden çıkmaz
- Ortasındaki hava deliği kolay kolay tıkanmaz ve hasta ameliyat sonrası nefes alabilir.
- Burun içerisinde abse, enfeksiyona neden olmaz
- Dikiş alınmadığı sürece burunda durabilir ve burun eti ile septum arasında yapışıklığı engeller
- Eriyebilen tamponlar genellikle 5 günden daha fazla burunda kalamadıklarından burun içi yapışıklık riskini silikon tampon kadar engelleyemezler

Silikon Burun Tamponları (İnternal Silikon Splint - Silikon Nazal Splint)
Silikon tampon (internal silikon splint)' lerin en büyük dezavantajı, burun içerisinde ameliyat sonrası ciddi kanama olduğunda, kanamayı durdurucu etkilerin olmamasıdır. Bu nedenle, dış kısımlarında kanamayı durdurucu ve kendiliğinden eriyebilen spongostan maddesi bulunan formları da bulunmaktadır. Burun eti ameliyatı ve smr ameliyatı birlikte yapıldığında bu formdak, silikon tampon kullanılması daha uygundur.

Benzer makale >> Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri

Silikon Burun Tamponu Nasıl Çıkarılır? (Nasal Splint Removal)

Burun Tamponu Neden Çok Acıtır?

Burun Tamponu Neden Çok Acıtır?
Burun Tamponu Neden Çok Acıtır?
Yukarıda görülen tampon, kendiliğinden şişen merocell tampondur. Burun tamponları burun içerisinde kaldığı sürece etraflarına oluşan pıhtı ile çevre dokulara yapışabilir. Çıkarılma esnasında hacim olarak büyük olduklarından burun içerisindeki alanlara sürterler. Bu nedenle burun tamponları çıkarılırken çok acıtır. Burun ameliyatı yapılan bir kbb uzmanı olarak bu acının ne demek olduğunu iyi bildiğimden dolayı ameliyatlarımda genellikle silikon tampon ya da eriyebilen tamponları tercih ediyorum.

Fotoğraf kaynağı: www.amc.ca

Konu ile ilgili önerebileceğim kaynaklar:

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…