Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 8 - Ameliyattan En Az 1 Hafta Önce Kan Sulandırıcıların Kullanımı Sonlandırılmalıdır!

Burun Estetiği Ameliyatından En Az 1 Hafta Önce Kan Sulandırıcıların Kullanımı Sonlandırılmalıdır!

Burun estetiği öncesi sakıncalı ilaçlar - Burun estetiği ameliyatı öncesinde kullanılmaması gereken ilaçlar - ameliyat sonrası burun kanaması
En sık bilinen kan sulandırıcı olarak kullanılan Aspirin' in etkisi 7-10 gün sürebileceğinden; ameliyattan en az 7 gün önce Aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçların kullanımı sonlandırılmalıdır. Benzer şekilde bayan hastalarda menstrüasyon dönemlerinde, kanama pıhtılaşma etkilenebileceğinden ameliyatın ertelenmesi gerekmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Kullanılması Sakıncalı İlaçlar Listesi

Burun estetiği ameliyatı öncesinde, kanama pıhtılaşma üzerine etki edebilecek anestezi ilaçları ile etkileşime girebilecek ve yara iyileşmesini etkileyebilecek ilaçlar ve ürünlerin kullanılması sakıncalıdır. Bu ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği Ameliyatı Öncesi Hazırlık / Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde Kullanımı Riskli İlaçlar Listesi

Omega 3 balık yağları, ginseng, sarımsak, keten tohumu, zencefil, E vitamini, ginkgo biloba başta olmak üzere çok farklı ilaç ve bitkisel ürünler bu listeye dahil edilebilir.

Ameliyat Sonrası İlk 10 Gün Burun Kanaması Açısından Dikkatli Olunmalıdır!

Ameliyat Sonrası İlk 10 Gün Burun Kanaması Açısından Dikkatli Olunmalıdır!
Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun içerisinde, deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı yaptığımızda, genellikle sadece silikondan oluşan silikon splintler iki taraflı burun içerisine yerleştirilmektedir. Klasik acıtan ve kanamayı durduran tamponlardan farklı oalrak; silikon splintler burun içerisinde yapışıklıkları önler ve septumu kalıp şeklinde iki taraflı tutar. Silikon splintler burun kanamasında etkisizdir. Yani, ameliyat sonrası dikkatsizce yük kaldırma, buruna travma olması ya da sıcak bir duş alma gibi bir neden ortaya çıkarsa burun kanaması ortaya çıkabilir. Böyle bir durumda, baş yükseltilerek karanlık ve serin bir odada istirahat edilmesi ve yanaklara, dudak üzerine, enseye soğuk uygulama yapılması uygun olabilir. Tüm bunlara rağmen kanama durmazsa bir hastanenin acil polikliniğinde tansiyon takibi ve gerekirse silikon tamponlar çıkarılarak işte o korktuğumuz güzel (!) klasik burun tamponlarının yerleştirilmesi gerekebilir.

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…