Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 15 - Burun Estetiği Ameliyatı, Burun Solunumunu Nasıl Etkiler?

Burun Estetiği Ameliyatı, Burundan Nefes Alıp Vermeyi Nasıl Etkiler?

Burun estetiği sonrasında burun nefesi nasıl etkilenir? - Burun estetiği sonrası burun nefesi neden artar? - Estetik burun ameliyatı sonrasında burun nefesi neden artar?
Burun estetiği ameliyatları esnasında genellikle burun içerisindeki kıkırdak eğriliği ve burun etine yönelik de işlemler yapılmaktadır. Zaten klasik burun estetiği "Septorinoplasti" şeklinde bilinir ve septum cerrahisini de içerir. Yani bu ameliyatlarda burun tıkanıklığı için de tedavi sağlanır. Bunun dışında burun solunumunu koruyarak burnun ucunun daraltılmasını sağlayan burun ucu kaldırma yöntemleri de aynı zamanda burun içerisindeki en dar hava yolu bölgesi olan "nazal valv" açısının genişletilerek burun nefesinin rahatlamasını sağlamaktadır. Bunun dışında burun kanatlarını ve burun ucunu daraltmaya yönelik pek sevmediğim rezeksiyon teknikleri burun nefesinde kalıcı azalmaya neden olabilmektedir ("Burun Kanadı ve Burun Deliklerini Daraltma Ameliyatı: Alar Base Rezeksiyonu" linkinde gerekli bilgileri bulabilirsiniz).

Burun estetiği ameliyatlarında amaç hastanın burun fonksiyonlarını arttırmak ve burnun yüz ile uyumlu görünümünü sağlamaktır. Burun estetiği ameliyatlarında, aşırı belli olur tarzda doğallıktan uzaklaştırıcı daraltma ve küçültme uygulamaları burun nefesinde kalıcı azalmaya neden olabilmektedir. Burun nefesini azaltan tüm uygulamalar, kbb uzmanlarının pek tercih etmedikleri uygulamalardır.

Burun estetiği ameliyatı yaptığımız birçok hastamız özellikle, ameliyattan sonra 2. haftadan itibaren uyku kalitesinde artma, boğaz kurumasında azalma, yürüyüş mesafesinde artma gibi bir.ok olumlu etkiyi fark etmektedirler.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Nasal Breathing After Rhinoplasty Can Be Improved / Rhinoplasty (Functional) - American Rhinologic Society / Postrhinoplasty Nasal Obstruction Rhinoplasty / Facial Plastic and Reconstructive Surgery - Nasal Breathing ... / Nasal Breathing Congestion/Primary and Revision ...

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…