Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 36 - Ameliyat Sonrası Burun Çevresine Soğuk Uygulama Nasıl Yapılmalıdır?

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Burun Çevresine Soğuk Uygulama Nasıl Yapılmalıdır?

Burun estetiği sonrası soğuk uygulama - Estetik burun ameliyatı sonrası buz uygulama nasıl yapılmalıdır? - Hiloterapi Sistemi Nedir?
Burun estetiği ameliyatı sonrasında, hastanın yatağının baş kısmı belden itibaren yükseltilerek, kalp seviyesinin üzerine çıkarılması sağlanır ve baş kısmında kan basıncının azaltılarak, kan sızması ve morarma azaltılabilir. Bunun yanında, birçok klinik, burun estetiği ameliyatı sonrasında standart olarak soğuk uygulama yapılmasını önermektedir.  Modern bir soğuk uygulama aracı olan, Hiloterapi Sistemi olan hastanelerde, bu cihaz sayesinde pratik bir şekilde yüz bölgesine soğuk uygulama yapılabilmektedir. Bu cihazın olmadığı hastanelerde, ben iki eldiven içerisine buz konularak ya da soğutma jelleri kullanılarak, burun kenarlarına 45 dk soğuk uygulama ve 60 dk ara verme şeklinde uygulamayı tercih ediyorum. Bu süreler konusunda tartışmalar mevcuttur.

Hiloterapi Sistemi

Hiloterapi Sistemi
Burun estetiği ameliyatı sonrasında soğuk uygulama kanamanın, morluğun ve ağrının azaltılmasında etkilidir. İdeal soğuk uygulama yaklaşık 15-20 derece arasında olmasıdır. Sıfır derece ve altındaki sıcaklıklarda uygulama yapılması, doku beslenmesi bozulduğundan, yara iyileşmesi üzerine tam tersine olumsuz etkilere neden olabilecektir. Hiloterapi Sistemi, sanki evimizdeki kombi ve petek sistemi gibi sabit sıcaklıkta su üreterek, petek şeklindeki yüz maskesinin içerisinden bu suyun sürekli olarak geçtiği bir sitemdir. Ameliyat sonrasında morarma burun kanaması ve ağrı üzerine, klasik soğuk uygulama yöntemlerinden daha fazla etkilidir.

Konu ile ilgili ayıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası / Burun Estetiği Ameliyatından Sonra Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…