Ana içeriğe atla

Tamponsuz Burun Ucu Estetiği Ameliyatı

Tamponsuz Burun Ucu  Dikleştirme / Daraltma / Kaldırma Ameliyatları

Tamponsuz burun ucu ameliyatı - Tamponsuz burun ucu estetiği - Tamponsuz burun ucu duzeltme - Tamponsuz burun ucu kaldırma - Tamponsuz burun ucu dikleştirme - Tamponsuz burun ucu daraltma ameliyatı - Tamponsuz Tipplasti operasyonu - Burun ucu  estetiği İstanbul
Burun ucu ameliyatları genel olarak burun ucunu yeniden şekillendirme ve fonksiyonlarını arttırma amacıyla yapılan, sadece burnun uç kısmına basit müdahalelerden oluşan işlemler grubudur. Sadece burun ucu kaldırma ya da aynı zamanda burun ucunu da şekillendirme (tip plasti / burun ucu estetiği) şeklinde burun ucu ameliyatları bulunmaktadır.

Burun ucu ameliyatı esnasında burundaki nefes alma problemlerine yönelik de işlemler yapılabilmektedir. Bu işlemlerin başında septum deviasyonu ameliyatı (septoplasti / smr ameliyatı) ve burun eti ameliyatı (konka radyofrekansı) gelmektedir. Burun ucu ameliyatı bu ameliyatlarla kombine edilebilir ve yine tamponsuz olarak yapılabilmektedir.

Burun ucu ameliyatları da burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi kişiye özel planlanan estetik cerrahi operasyonlar gurubundandır. Burun ucu ameliyatlarının tampon kullanılmadan yapılabilmesi için hastanın iyi değerlendirilmesi ve ameliyat esnasında burun içerisinde kanamanın en aza indirilecek şekilde bir tekniğin uygulanması gerekmektedir.

Tamponsuz Burun Ameliyatlarının Avantajları

Tamponsuz burun ucu ameliyatı - Tamponsuz burun ucu estetiği - Tamponsuz burun ucu duzeltme - Tamponsuz burun ucu kaldırma - Tamponsuz burun ucu dikleştirme - Tamponsuz burun ucu daraltma ameliyatı - Tamponsuz Tipplasti operasyonu - Burun ucu  estetiği İstanbul
Tamponsuz burun ucu ameliyatı - Tamponsuz burun ucu estetiği - Tamponsuz burun ucu duzeltme - Tamponsuz burun ucu kaldırma - Tamponsuz burun ucu dikleştirme - Tamponsuz burun ucu daraltma ameliyatı - Tamponsuz Tipplasti operasyonu - Burun ucu  estetiği İstanbul

Burun ameliyatları esnasında tampon kullanılmasına bağlı (tamponların özelliklerine göre değişebilen) aşağıdaki sorunlar ortaya çıkabilmektedir:

- Burun tıkanıklığı
- Burunda yabancı cisim olmasına bağlı hapşırma atakları
- Kulaklarda basınç ve tıkanıklık
- Tamponlar çıkarılırken ağrı ve kanam olması
- Burun içinde enfeksiyonlara yatkınlık

Tamponsuz burun ameliyatlarında bu sayılan sorunlar ve riskler görülmez.

Tamponsuz burun ameliyatı, burun içerisinde kanamanın az olduğu ya da burun içi müdahalelerin minimal olduğu hastalar için uygundur. Bunun dışında yeni kullanıma giren ENTact Septal Stapler, burun içi enjektabl ve eriyebilen tamponların kullanılması sayesinde burun eğriliği, kıkırdak eğriliği, burun eti ameliyatı, septoplasti, smr ameliyatı, burun estetiği ameliyatları sert ve acıtabilen tamponlar kullanılmadan yapılabilmektedir.

20 Dakikada Burun Ucu Estetiği!

Burun Ucu Estetiği Kimler İçin Uygundur, Burun Ucu Estetiği Riskleri, Burun Ucu Estetiği Sonrası ...

Tamponsuz Burun Ucu Estetiği Ameliyatı Hakkında

Tamponsuz Burun Ameliyatlarının Dezavantajları

Burun içerisinde yapışıklık - Sineşi
Burun içerisinde yapışıklık - Sineşi

Burun eti ameliyatı ve kıkırdak eğriliği ameliyatı (deviasyon ameliyatı / septoplasti / smr ameliyatı) esnasında az miktarda da olsa mukozal hasralar ortaya çıkmaktadır. Burun içerisine yerleştirilen tamponlar burun eti ve septum arasında bariyer görevi yaparak, hasarlanmış mukozal alanların karşılıklı temas etmesine engel olmaktadır. Bu nedenle tamponsuz burun ameliyatlarından sonra burun içinde yapışıklık (sineşi) alanları ortaya çıkabilmektedir. Aynı şekilde eriyebilen tamponlar genellikle 5 günden daha fazla burunda kalamadıklarından burun içi yapışıklık riskini silikon tampon ve diğer tamponlar kadar engelleyemezler

Yukarıdaki fotoğrafta, başka bir hastanede tamponsuz deviasyon ameliyatı ve burun eti ameliyatı yapılan ve burun tıkanıklığının ameliyattan 1.5 ay sonra yeninden ortaya çıkması nedeniyle tarafıma yönlendirilen bir hastanın endoskopik burun içi muayenesinden alınmış bir fotoğraf görülmektedir. Burun eti ve burun septumu arasındaki yapışıklık görülmektedir. Bu hastanın burun içerisindeki yapışıklık alanları kesildikten sonra silikon splint yerleştirilmiş ve 1 hafta sonra splintler alınmıştır.

Burun tamponlarının avantajları aşağıdaki gibi özetlenilebilir:

- Kanamanın durdurulması
- Burun içerisindeki yapışıklıkların engellenmesi
- Burun septumunun stabilize edilmesi

Bunların dışında "internal silikon splint" olarak bilinen burun içine uygulanan ve deliği bulunan silikon splintlerin aşağıdaki ilave avantajları da bulunmaktadır:

- Ortasındaki hava deliği kolay kolay tıkanmaz ve hasta ameliyat sonrası nefes alabilir.
- Burun içerisinde abse, enfeksiyona neden olmaz
- Dikiş alınmadığı sürece burunda durabilir ve burun eti ile septum arasında yapışıklığı engeller
 Konu ile iglili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri

Benzer makaleler >> Eksternal Strut Greft Yöntemi İle Burun Ucu Kaldırma / Açık Teknik Burun Ucu Kaldırma (Open Technique Nasal Tip Lifting)

Konu ile ilgili kaynak linkler:
Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…