Ana içeriğe atla

Burun Estetiği Ameliyatı Rehberi 👃 - 42 - Ameliyatta Burun Tamponu Kullanılacak mı?

Burun Estetiği Ameliyatında Burun Tamponu Kullanılacak mı?

Tamponsuz burun estetiği ameliyatı - Burun tamponları - Burun estetiği ameliyatında tampon kesin gerekli midir?
Burun estetiği ameliyatı esnasında, burun içerisinde deviasyon ameliyatı ya da burun eti ameliyatı gibi bir müdahele yapılmayacaksa; burun tamponu kullanılması gerekmeyebilir. Burun estetiği ameliyatlarında genellikle, burun içerisindeki hava yollarının genişletilmesi amacıyla burun içerisindeki eğri kıkırdak alanlarına yönelik müdahaleler ve burun eti ameliyatı yapılmaktadır. Genellikle burun içerisine, yumuşak, tamamen silikondan üretilen ve bir adet dikişle burun içerisinden sabitlenen silikon splintleri kullanmayı tercih ediyorum.

Eriyebilen Tamponların Olumsuz Özellikleri

Piyasada çok farklı özellikte eriyebilen burun tamponu bulunmaktadır. İsminden de anlaşılacağı gibi, bu ürünler burun içerisine kendiliğinden sıvılaşıp eriyerek ortadan kaybolmaktadırlar. Bu tür materyalleri kullandığımda, birçok hastam burun içerisini tamamen kapattıkları ve burun kıllarına temas ettiği için, hapşırma ile ameliyat sonrası erken dönemde bu ürünlerin burunlarından çıktığını ifade ettiler. Ağrısız bir şekilde burundan uzaklaşması bir avantaj olsa da; burun içerisinde 1 hafta boyunda mukozal iyileşme aktif olarak devam etmektedir. Bu dönemde, burun eti ile burun septumu arasında, bariyer olarak bulunmadığında; burun içerisinde yapışıklıklar (sineşi) ortay çıkabilmektedir.

Klasik Burun Tamponları Neden Çok Acıtıyor?

Yıllar önce, deviasyon ameliyatı ve burun etine ameliyatı sonrasında, burnumun içerisine kendiliğinden şişerek boşluğu kapatan burun tamponları yerleştirilmişti. Bu tamponlar genellikle burun içerisinde 1 ya da 2 gün bekletiliyor. Çıkarılmadan önce içerisine, serum fizyolojik yada beraberinde ağrı kesici ilaçların sıkılması önerilebiliyor. Bunlara rağmen, çıkarılma esnasında, burnumun içerisinden kılların koptuğunu ve kurumuş pıhtıların acıtarak beraberinde çıktığını gördüm. Burun içerisinde, burun kıllarına pıhtılarla tutunan bu ürünler, çıkarılma esnasında, ilave olarak negatif basınca da neden olurlar. Bu şekilde farklı arğı mekanizmaları mevcuttur. Uzun zamandır bu ürünlerden kullanmadım. Kalsik burun tamonları, burun enfeksiyonu riskini de arttırırlar. Bununla birlikte burun kanamalarında en etkili olanlardır.

Silikon Splint' lerin Avantajları

İnternal silikon splint ya da silkon burun tamponları, tamamen silikondan yapılmış ve burun içerisini bir kalıp şeklinde sabit halde tutmak, yapışıklıkları engellemek, hastanın aynı anda nefes alabilmesini sağlamak amacıyla tasarlanmış ürünlerdir (klasik burun tamponlarının içerisinde silikon boru olan modelleri ile karıştırmayınız). Silikon splintler burun içerisinde yapışmaz, enfeksyona neden olma riskleri çok azdır, Burun kanamasını durdurmazlar.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz linkler >> Silikon Splint' in Diğer Burun Tamponlarına Göre Üstünlükleri / Tamponsuz Burun Estetiği Ameliyatı / Tamponsuz Burun Ucu Dikleştirme / Daraltma / Kaldırma Ameliyatları

Bu kılavuzdaki bilgiler Dr.Murat Enöz tarafından burun estetiği operasyonu yapılan ya da ameliyat randevusu verilen hastalar için hazırlanmıştır. Diğer klinik ve doktorlara ait aynı konuda farklı görüş ve öneriler mevcut olabilir. Lütfen sizin ameliyatınızı ya da tedavinizi yapan doktorunuzun önerilerini dikkate alınız. Bazen burada verilen ilaç isimleri sadece Türkiye’de de bulunan ilaçlara ait olabilir.​

Burun estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Estetigi

Burun ucu estetiği ameliyatı öncesi ve sonrası görselleri bulabileceğiniz link >> Burun Ucu Estetiği

Dr. Murat Enöz, Kulak Burun Bogaz Hastalıkları & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı
Muayenehane:
Adres: İncirli Cad., No:41, Kat:4, Dilek Pastanesi Üstü, Posta kodu: 34147, Bakırköy - İstanbul
Randevu Tel: +90 212 561 00 52
Cep tel: +90 533 6550199
Fax+90 212 542 74 47


 


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Burun Estetiginden Ne Kadar Zaman Sonra Hızma (Piercing) Takılabilir?

Rinoplasti Operasyonundan Ne Kadar Zaman Sonra Hızma Takılabilir? Hızma ve pirsing (piercing)' ler, dil, dudak, kaş, burun ve vücudun diğer çeşitli kısımlarına genellikle cilt ve ciltaltı dokuları delinerek, vücut süsleme amacıyla takılan çeşitli takılardır. Bilinen takı metalleri haricinde nikel, platin ve titanyum benzeri metal içerenler de mevcuttur.

Pirsingler vücudumuzdaki dış ortama karşı en büyük mikrop bariyeri olan deri bütünlüğünün bozulmasına neden olurlar. Bununla birlikte işlem esnasında enfeksiyon riskleri ve kullanılan metal içeriğe bağlı allerjik reaksiyonlar görülebilmektedir.
Burun estetiği ameliyatı sonrası hızma (pirsing) kullanılması Burun estetiği ameliyatı (rinoplasti) sonrasında, özellikle ilk 6 hafta içerisinde burun kanadı delinerek hızma takılması enfeksiyon riskini ve allerjik reaksiyon riskini arttırarak doku iyileşmesini olumsuz etkileyebilir, asimetrik ve dikkat çekebilen renk değişiklikleri ya da iyileşme dokularına neden olabilir.


Yurt dışınd…

Burun Estetigi (Rinoplasti)

Burun Estetiği - Rinoplasti - Estetik Burun Ameliyatı

"Burun estetiği ameliyatı (Rinoplasti)", burnun fonksiyonel özelliklerini yeniden kazandırmak ve estetik görünümünü arttırmak için tanımlanan cerrahi uygulamalar topluluğudur. Açık teknik ve kapalı teknik olmak üzere iki ayrı yöntemle burun estetiği ameliyatı yapılabilmektedir. Her bir yöntem, hastaya göre ve hekimin tecrübesine göre seçilmektedir.“Estetik” kelimesinin anlamını tanımlamak zordur. Güncel moda, medya yayınları, kültürel ve etnik özellikler “estetik” kelimesinin tanımlanmasında etkili olabilir. Burun estetiği için pratik bir yaklaşım, doğru bir değerlendirme ile başlar. Burun estetiğinde, burun 3-boyutlu olarak değerlendirilir, yüzdeki enine ve dikine oranlara göre yeniden şekillendirilir. Hastanın isteğine göre bu, oranların dışında şekillendirme çabaları burnu doğallıktan uzaklaştırarak kalıcı ve yapmacık görünümlere neden olabilir. Burun estetiğinde amaç burnu, nefes alan, yüze yakışan ve doğal görü…

Burun Ucu Estetiği (Tip Plasti) Ameliyatı

Burun Ucu Estetiği
Burnun uç bölümü "tip" olarak adlandırılır ve bu bölüm burnun genel karekteristik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir parçadır. Özellikle burun ucu haricinde estetik oranlar açısından sorun saptanmayan hastalarda, tek başına bir işlem olarak ya da burun nefesini arttırmaya yönelik diğer basit burun içi cerrahi uygulamalar (örneğin, septoplasti, burun eti (konka) küçültme ameliyatı gibi) ile birlikte burun ucu estetiği yapılabilmektedir.


Burun estetiği esnasında çeşitli dikişler (interdomal, transdomal ve lateral krural çalma dikişi gibi) atılarak yapılan burun ucu şeklinin değiştirildiği tip plasti tekniği sütur tipplasti (ya da dikişle burun ucu estetiği) olarak tanımlanmaktadır. Bunların dışında burun ucu derisinin kaldırılmasına gerek duyulmadan uygulanabilen oldukça basit ve burun ucunun yukarıya doğru projeksiyonu sağlayan iki ayrı basit teknik ve burun ucu derisinin kaldırılması sonrası uygulanan klasik açık teknik burun ucu estetiği aşağıda b…